YSK Kesin Seçim Tarihini Açıkladı

YSK Başkanı Sadi Güven seçimlerin yapılacağı günü açıkladı.

  • 258
Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
YSK Kesin Seçim Tarihini Açıkladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven erken seçim tarihini açıklayarak, “Kış mevsiminin yaklaşmasını da göz önüne alarak anayasanın 79, 116 son ve 2839 sayılı kanunun 8 ve 9. maddelerine göre 26. dönem milletvekili genel seçimlerinin 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılmasına karar vermiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, seçimlerin yenilenmesi kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), seçim tarihini netleştirdi.

Siyasi parti temsilcileri ile yaklaşık 6 saat görüşen Güven, görüşmenin ardından erkem seçim tarihini açıklayarak, "7 Haziran 2015’te yapılan milletvekili genel seçimi sonrası 45 gün içinde bakanlar kurulu oluşturulamadığından Sayın Cumhurbaşkanı anayasanın 104 ve 116. Maddelerine göre seçimlerin yenilenmesine karar vermiştir. YSK anayasanın 79 ve 2839 sayılının yasanın 8 ve 9. maddelerine göre süreyi kısaltma yetkisi olduğuna karar vermişti. Cumhurbaşkanı’nın kararı da 24 Ağustos 2015 günlü Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanmıştır. YSK bugün yapmış olduğu değerlendirme sonunda kış mevsiminin yaklaşmasını da göz önüne alarak anayasanın 79, 116 son ve 2839 sayılı kanunun 8 ve 9. maddelerine göre 26. dönem milletvekili genel seçimlerinin 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılmasına karar vermiştir” diye konuştu.

‘CHP ile aday belirleme yönetmeliğinde yapılan değişiklik uygulaması da değerlendirilmiş oy çokluğu ile uygulanmasına karar vermiştir’ diyen Güven konuşmasına şöyle devam etti:

“Bundan sonrası aşamada YSK’nın hazırlamış olduğu genelgeler süratli bir şekilde yayımlanıp duyurulacaktır. Takvim 1, 2 gün içinde açıklayacağız. Detaylar üzerinde çalışıyoruz. Siyasi partilere gönderdiğimiz taslak metin geçerli, belki bir iki günlük oynamalar yapacağız. Siyasi partilerden doğrudan seçim takvimine yönelik bir itiraz gelmedi. Bir parti 1 Kasım’ı 8 Kasım yapalım şeklinde bir teklifte bulundu. YSK doğuda ve güneydoğudaki mevsim şartlarını göz önüne alarak 1 Kasım’ı uygun buldu.”

ARZU TÜRKUÇAR (İHA)