Zayıflama İlaçları, Ağır Hastalıklara Sebep Oluyor

Prof. Dr. Zafer Gören,tıp literatüründe zayıflama ilacı adı altında bir ilaç yoktur.

  • 576
Zayıflama İlaçları, Ağır Hastalıklara Sebep Oluyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

 ZAYIFLAMA İLAÇLARI, AĞIR HASTALIKLARA SEBEP OLUYOR
- MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. GÖREN:
- "ZAYIFLAMA İLACI, OT YİYEREK ZAYIFLAMA DİYE BİR ŞEY YOK"

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zafer Gören, insanları zayıflatma vaadiyle satılan bir takım ilaçların, beyin kanamasından kalp krizine kadar birçok ağır hastalığa sebebiyet verdiğini söyledi. Altın çilek ve diğer bitkilerin insanları zayıflatmayacağını söyleyen Gören, zayıflama ilacı diye bir şey olmadığını, bu ad altında satılan ilaçların çok tehlikeli hastalıklara neden olup insanları ölüme götürebildiğini belirtti. 

ZAYIFLAMA İLACI GELİŞTİRMEK BİLİM İNSANLARININ EN BÜYÜK FANTEZİSİ
Tıp literatüründe zayıflama ilacı adı altında bir ilaç olmadığını belirten Prof. Dr. Zafer Gören, bu ad altında var olan ilaçların vücudun belirli bölgelerine etki ederek kilo verdirmeyi amaçladığını söyledi. Gören, “Zayıflama ilacı diye bir şey yok. Beslenme çok doğal bir dürtü, kalbi hızlandırarak veya besinlerin emilmesini engelleyerek, ya da beyinde bir takım merkezleri etkileyerek gıda alımını azaltma yoluna gidilse de, bunlar çok ciddi istenmeyen etkiler oluşturabiliyor. Günümüzde bu tarz ilaçlar zaman zaman piyasaya sürülse de çoğunlukla onların toplatıldığını görüyoruz, ancak bunların üretimi merdiven altı tabir edilen yerlerde devam ettiriliyor” dedi.

KALP KRİZİNDEN, BEYİN KANAMASINA BİRÇOK HASTALIĞIN TETİKLEYİCİSİ
Özellikle merdiven altı diye tabir edilen yerlerde üretilen ilaçların, çok ciddi sağlık problemlerine neden olduğunu belirten Gören, “Bu tarz ilaçlar kalp krizi, beyin kanaması, felç, kalp yetmezliği, bağırsak bozuklukları ve depresyon gibi çok tehlikeli hastalıklara neden olabiliyor. Hatta bu tarz ilaçların genellikle bağımlılık yaptığı da sıkça görülen bir durum olarak karşımıza çıkıyor” dedi. 

OT YİYEREK ZAYIFLAMA DİYE BİR ŞEY YOK
İnsanların altın çilek gibi bitkiler yiyerek zayıflayamayacağını belirten Prof. Dr. Zafer Gören, “Bu tarz bitkilerin içinde bir takım kimyasallar vardır, bu bitkiler bu kimyasalları kendileri için üretirler. Ancak bir otla, tropikal bir meyveyle zayıflama yoluna gitmek gibi bir durum söz konusu değildir” dedi. Zayıflamanın tek mantıklı yolu olduğunu belirten Gören, bu yolun az gıda tüketimi ve çok enerji yakmak olduğunu söyledi.