banner196

Kastamonu Kırık Barajı için imzalar atıldı

Kırık Barajı, Kastamonu’da içme ve sulama suyu temini için hayati önem taşıyor. Maliyeti yaklaşık 105 milyon TL olarak hesaplanan Kırık Barajı, Beşdeğirmenler mevkiinden Taşköprü’ye kadar olan 73 bin 690 dekarlık bölgenin zirai su ihtiyacını giderecek.

Milli ekonomiye yılda 52,7 milyon TL katkı
29 Haziran’da ihalesi yapılan Kırık Barajı ile Kastamonu şehir merkezi ve çevresine yılda yaklaşık 14 milyon metreküp içmesuyu aktarılacak. Bu sayede şehrin su sıkıntısı uzun vadede çözüme kavuşturulmuş olacak.

Ayrıca, barajın hizmete alınmasıyla zirai üretim artacak, milli ekonomiye yılda 52,7 milyon TL katkı ve bin 585 kişiye istihdam imkanı sağlanacak. Gerçekleşen ekonomik kalkınma ile yöre insanının refah seviyesi yükselecek.

“2019 yılında 11 baraj ile 6 göleti daha tamamlayacağız”
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şehirde devam eden projeler hakkında bilgiler vererek, “Önceden yaptığımız 4 baraj ve 1 gölet ile bugüne kadar 49 milyon metreküp su depoladık. 2019 yılına kadar da 11 baraj ile 6 göleti daha tamamlayacağız. Bu sayede toplamda 38 milyon 69 bin metreküp su depolanacak. Bu önemli bir miktar çünkü su bizim için çok önemli” dedi.

Bakan Eroğlu, 2003-2016 yıllarında Kastamonu’ya yapılan hizmetin toplam tutarının 654 milyon TL olduğunu belirterek, “30 Haziran 2016 tarihinde Kastamonu’ya yaptığım ziyarette bu müjdeyi vermiştim. Şimdi gerçekleştiriyoruz. Bu yatırım vasıtasıyla vatandaşın ve zirainin su sıkıntısını gidermesini Allah’tan niyaz ediyorum. Her şey milletimiz için” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol