10 Yıldır Çektiği Kamburluktan Kurtuldu

Giresun'da yaşayan 61 yaşındaki Nebiye Yılmaz, yaklaşık 10 yıldır çektiği kamburluktan Medical Park Trabzon Hastanesi'nde geçirdiği operasyonla kurtuldu.

  • 754
10 Yıldır Çektiği Kamburluktan Kurtuldu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Operasyon sayesinde hem kamburluktan hem de ağrılarından kurtulduğunu belirten Nebiye Yılmaz, köyde ağır yük taşıma nedeniyle bu hallere düştüğünü belirtti.

Medical Park Trabzon Hastanesi’nde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Yusuf Aşık, Türkiye’de çok az merkezde yapılan yöntemi hastaya uyguladıklarını ifade ederek, “Bu hastalığın adı kifoz, kamburluk olarak da tabir edebileceğimiz omurganın öne doğru eğilmesiyle oluşan bir hastalık şekli. Hastamız kifoz dediğimiz öne doğru eğilme sonucu bize gelmişti. Yani kuyruk bölgesi tamamen dikleşmiş dolayısıyla hasta dik yürüyemiyor doğrulduğu zaman kalça eklemi ona müsaade etmiyordu. Sürekli öne doğru eğik kalma zorundaydı. Yaklaşık 8-10 yıldır bu şekilde yaşadı. Daha önce bel kayması nedeniyle operasyon geçirmiş. Hastamızı ameliyata aldık. Türkiye’de çok az merkezde yapılan yöntemle sırttan girilmek suretiyle omurilik ve çevredeki sinirler serbestleştirilerek sinirin ön tarafına geçecek şekilde kemiğin içerisini boşaltıp ters kırma yöntemiyle hastanın normal şekilde bükülmesini sağlamış olduk. Yani sırt bölgesinden girerek ön tarafta sinirin önündeki omurganın bir bölümünü çıkartmış olduk” dedi.

Dr. Aşık, bu tür rahatsızlıkların yaygın olarak görülmediğini ifade ederek, her bölgede olduğu gibi Karadeniz bölgesinde de rastlandığını sözlerine ekledi.

"AĞIR YÜK TAŞIMAKTAN BU HALE GELDİM"
Nebiye Yılmaz da ekonomik zorluklar yüzünden rahatsızlık geçirdiğini ifade ederek, “Daha önce yedi kez ameliyat geçirdim. Giresun’un Tirebolu ilçesine bağlı Sekü köyünde yaşıyorum. Ekonomik yetersizlikten dolayı yaşamım köy işlerinde hep çalışarak geçti. Geçim sıkıntısı yüzünden ağır yüklerin altına girdim. Eşimin sağlık nedenleri ve işi olmaması nedenleri bu hale geldim. Yusuf doktorumdan Allah razı olsun beni ameliyat ederek sağlığıma kavuşturdu. Ancak maddi durumum hiç iyi olmadığından dolayı hastane masraflarını ödeyemiyoruz. Elimizde üç beş kuruş vardı onu da hastane köşelerinde harcadık. Sağlıklı evde yaşayıp bakım göremediğim için bu hale geldim. Buradan çıktıktan sonra tekrar yine eski halime gelmekten korkuyorum” ifadelerini kullandı.