30 Ağustos Zafer At Yarışları yapıldı

Kastamonu'da 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında at yarışları düzenlendi.

  • 873
30 Ağustos Zafer At Yarışları yapıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu'da 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen at yarışları vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Daday ilçesi yarış alanında, Daday Belediyesi ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonunca organize edilen 30 Ağustos Zafer At Yarışları'nda, Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen 82 at ve jokeyi, rahvan ve dörtnal kategorilerinde dereceye girebilmek için kıyasıya mücadele etti.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Atlı Kızak ve Geleneksel Kızak Asbaşkanı Günal Genç yaptığı açıklamada, geleneksel sporların Kastamonu için önemli olduğunu söyledi.

Federasyonun bu tür etkinliklere her türlü desteği verdiğini dile getiren Genç, "Biz yıllarca batının sporuna, şiddet sporuna esir kaldık. Bizim sporlarımızın kökü Orta Asya'dan geliyor, bunları yaşatmamız lazım. Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve Federasyon Başkanımız Hakan Kazancı, bu sporların yaşaması için mücadele ediyor. Bizim çok sayıda geleneksel sporumuz var. Bunları yaymaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Yarışlara vatandaşların ilgisinin oldukça yüksek olduğunu belirten Genç, "Yarışlar sorunsuz şekilde geçti. Vatandaşlar zamanla bu tür sporlara daha fazla ilgi gösteriyor." dedi.

Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş ise 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında yaptıkları yarışların çok güzel geçtiğini söyledi.

Yarışlara vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayan Taş, "Yurdun birçok yerinden yarışlara katılım oldu. Kaza bela olmadan yarışlarımız sonuçlandırıldı. Daday turizmi son dönemde atçılıkla öne çıktı. Biz de atçılığa elimizden geldiği kadar destek veriyoruz. Daday’ın geleceğin atçılık merkezlerinden biri olacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yarışlarda dereceye girenlere, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Daday Kaymakam Vekili Abdullah Huzeyfe Çakmak, ilçe belediye başkanları ve çeşitli kurumların müdürlerince ödülleri verildi.