3'üncü Etap Sokak Sağlıklaştırma Projesi onaylandı

Ankara 1 Nolu Koruma Kurulu, 3'üncü Etap Sokak Sağlıklaştırma Projesini onayladı.

  • 1033
3'üncü Etap Sokak Sağlıklaştırma Projesi onaylandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın göreve gelmesinin ardından Kastamonu’nun saklı hazinesi olan tarihini gün yüzüne çıkartmak üzere hummalı bir çalışma içerisine girildi.

Bu kapsamda çalışmalarını sürdüren Kastamonu Belediyesince hazırlanan Yavuz Selim ve Hepkebirler Mahalleleri’nde uygulanacak 3’üncü Etap Sokak Sağlıklaştırma Projesine Ankara 1 Nolu Koruma Kurulunca onaylandı. Proje kapsamında 1 anıtsal yapı, 14 tescilli yapı ve 28 tescilsiz yapı olmak üzere toplam 43 yapının dış cephe iyileştirmesi gerçekleştirilecek.

Kastamonu’nun tarihi bir gelişim ve dönüşüm içerisinde olduğunu söyleyen Başkan Babaş, “Burada hedefimiz Kastamonu’muzun tarihi zenginliğinden en üst düzeyde faydalanmasını sağlamaktır. Ekiplerimiz yılların eksikliğini gidermek adına hummalı bir çalışma içerisinde. Burada güzel olan kendi proje ekibimizin ülke çapında projeler çiziyor olması. Çok ciddi çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bugün Nasrullah Meydanı ilimizin tarihi ihtişamına yakışır hale geldi. Yine Türkiye’nin en büyük konaklarını restore ederek kültürümüze kazandırdık. Bu yolda yaklaşık 40 milyon TL’lik bir yatırımı 3 yılda gerçekleştirdik. Tarihi yapıları restore etmek kolay bir iş değil. Burada çok dikkatli ve titiz olmak zorundasınız. Hedefimiz Dünya Kültür Miras Listesi’ne Kastamonu ismini yazdırmaktır. Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını alarak bu yolda önemli bir adım attığımıza inanıyorum. 2018 yılının Kastamonu’nun yılı olacağını düşünüyorum. Bu yıl içerisinde ilimizin tüm değerlerini sadece ülkemize veya Türk Dünyası’na değil tüm dünyaya tanıtacağımızdan eminim. Bu yolda hep birlikte olmamız ve şehrin bütün olarak hareket etmesi önemlidir. Bugün Kastamonu’ya iyilik yapmak isteyenin konak onarmasını tavsiye ederim. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu yönde talebi olduğunu unutmayalım. Çıktığımız yolda hızla ilerliyoruz ve bu yolun sonunda hedeflerimize ulaşacağımızı biliyorum” diye konuştu.