40 yıllık eczacının mini ilaç müzesi

Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçesinde bir eczacı, 40 yıldır biriktirdiği eski ilaç kutularından kurulu mini müzesi ilçe halkının ilgi odağı oldu.

  • 3108
40 yıllık eczacının mini ilaç müzesi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Çatalzeytin'de 40 yıldır eczacılıkla uğraşan Onur İşçen'nin iş yerinde kurduğu mini ilaç müzesi ile ilaç almaya gelen vatandaşlardan ilgi görüyor. İşçen, 1976'dan beri biriktirdiği ilaç kuruları ve ilaç şişelerinden oluşturduğu alan ile eczanesini adeta bir mini müzeye dönüştürdü. Mini ilaç müzesinin ilaç ambalajlarındaki değişimi ve sağlık alanındaki gelişimi ortaya koyduğunu belirten İşçen, gelen müşterilerine eski ilaçlar hakkında da bilgiler veriyor.

Oluşturduğu mini müze hakkında bilgi veren eczacı Onur İşçen, “Türkiye’de kişisel ilaç koleksiyonu sahibi 5-6 kişiden biriyim. Topladığım ilaç kutu ve ambalajlarını tasniften geçirip raflara yerleştiriyorum. Müzemdeki ilaçlar 1930’lu yıllara kadar dayanıyor. 40 yıldır İlaç koleksiyonuna emek veriyorum. Ayrıca antika koleksiyonumda var. Geçmişimize meraklı ve saygılıyım. Kültür ve tabiat varlıklarına sahip çıkmalı, korumalıyız” dedi.

Müzesini geliştirmek için halen ilaç arayışında olduğunu belirten eczacı Onur İşçen, tüm Kastamonuluları mini müzeyi görmeleri için işyerine davet etti.