45 Milyon Avroluk Dev Projede İmzalar Atıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca Ankara'da düzenlenen imza töreninde, aralarında Kastamonu Belediyesi'nin projesinin de bulunduğu, 21 il ve ilçe belediyesine ait entegre su projeleri bakanlıkça imzalanarak onaylandı.

  • 568
45 Milyon Avroluk Dev Projede İmzalar Atıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

45 MİLYON AVROLUK DEV PROJEDE İMZALAR ATILDI

Kastamonu Belediyesi’nin şimdiye kadar uygulamaya koyduğu en büyük projesi olan ve Atıksu Arıtma Tesisi Projesi’nin de hayata geçirilmesi anlamına gelen 45 milyon avroluk Entegre Su Projesi’nde son aşamaya gelindi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Ankara’da düzenlenen imza töreninde, aralarında Kastamonu Belediyesi’nin projesinin de bulunduğu, 21 il ve ilçe belediyesine ait entegre su projeleri bakanlıkça imzalanarak onaylandı. 
Kastamonu’da şimdiye kadar yapılan en büyük çevre projesi olan Atıksu Arıtma Tesisi’ni de kapsayan entegre su projesinin finansman sorununun çözümlenmesi anlamına gelen imza töreni, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 30 Nisan 2013 Salı günü Ankara'da düzenlendi. 

“Entegre Su Projelerinin Hazırlanması için Teknik Yardım Zaptlarının İmzalanması” başlığı altında düzenlenen imza törenine Kastamonu Belediyesi’ni temsilen Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çağılcı ile Kaski ve Fen İşleri Müdürü Tahsin Babaş katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammed Balta ve AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati’nin yaptığı konuşmalardan sonra imza törenine geçilirken belediyelerle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında yapılan mutabakat zaptları Bakanlık adına Müsteşar Yardımcısı Dr. Murat Zorluoğlu tarafından imzalandı.

Programda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, 2002 yılından itibaren yapılan atık su arıtma ve katı atıkların toplanması projelerine destek verdiklerini belirterek, “Dünyada kent nüfusunun artması ve teknolojik gelişmelerle doğa güzelliklerini kirletiyoruz. Bizler hükümet olarak insanların doğayı kirletmeden temiz tutmasını ilke edinmeleri için çabalıyoruz” diye konuştu. Proje kapsamında Avrupa Birliği normlarından ve tecrübelerinden faydalandıklarını söyleyen Balta, “21 entegre su projesinin yaklaşık tutarı 454 milyon Avro’dur. Bunun 386 milyon Avro’su AB hibesi, 28 milyon Avro’su Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hibesi ve 40 milyon Avro’su belediyelerin katkısı olacaktır” dedi.

Kentlerde AB normlarında su ve kanalizasyon alt yapısı oluşturmayı amaçlayan projenin hedeflerini anlatan Balta, şunları kaydetti: “Projenin, içme suyu sistemlerinin iyileştirilmesi, arıtma tesisinin yapımı, nehir, ırmak ve dere gibi yüzey suların kirlenmesinin önlenmesi, yağmur suyu toplama sistemlerinin ayrıştırılması ile şehir kanalizasyon sistemlerinde oluşacak taşkınların önlenmesi ve yeraltı sularının kirlenmesinin önlenmesi gibi hedefleri bulunuyor.”

Yapılan konuşmaların ardından belediyelere ait Entegre Su Projelerinin Hazırlanması için Teknik Yardım sözleşmelerinin mutabakat zaptlarının imzalanmasına geçildi. Mutabakat zaptını Kastamonu Belediye Başkanlığı adına Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çağılcı imzalarken projenin yürütücüsü Kaski ve Fen İşleri Müdürü Tahsin Babaş da törende hazır bulundu.

KASTAMONU’YA DEV PROJE
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından finanse edilen ve ülke genelinde yaklaşık 2,5 milyon insanı doğrudan ilgilendiren proje ile aralarında Kastamonu’nun da bulunduğu Türkiye’nin dört bir yanındaki 21 yerleşim biriminde içme suyu ve atık su projesinin tesis yapım maliyetinin yüzde 85’i AB hibesi, yüzde 5’i Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yüzde 10’luk kısım ise belediyeler tarafından karşılanacak.

Kastamonu Belediyesi’nce hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan ve Kastamonu’da şimdiye kadar yapılan en büyük çevre projesi olan Kastamonu Belediyesi Entegre Su Projesi’nin onaylanması, Belediyece yıllardır hazırlığı sürdürülen Atıksu Arıtma Tesisi Projesi’nin de finansman sorununun çözülmesi ve bu projenin de uygulamaya geçirilmesi anlamına geliyor.

Şehrin kuzeydoğu çıkışında 42 bin metrekare alan üzerinde yapılacak olan Atıksu Artıma Tesisi ile ilgili kamulaştırma ve proje çalışmaları Belediyece önceki yıllarda tamamlanmış ve yaklaşık 20 milyon TL maliyeti olan projenin finansmanı için Avrupa Birliği Yardım Delegasyonu’na Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) programı fonlarından yardım alınması için başvurulmuştu. AB Delegasyonu tarafından uygun görülen başvurunun onaylanmasının ardından projenin genişletilerek yeniden sunulmasının gündeme gelmesi ile Kastamonu Belediyesi Entegre Su Projesi adı altında yeni proje hazırlanarak sunuldu.

Geçtiğimiz Salı günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imzalanan mutabakat zaptı ile başta Atıksu Arıtma Tesisi’nin yapımı olmak üzere, Kastamonu merkezde bulunan içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu altyapısının yenilenmesini içeren Entegre Su Projesi bakanlık onayından geçmiş oldu. Projenin uygulamaya geçirilmesi ile Kastamonu Belediyesi’ne ait 600 kilometrelik içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesi ile 67 kilometre uzunluğundaki içme suyu isale hattının tamamı yenilenecek. Proje kapsamında ayrıca tüm su depoları ve içme suyu terfi istasyonları rehabilite edilerek ve otomasyon sistemleriyle donatılarak modern hale getirilecek.

Kastamonu Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Belediyece AB müktesebatına uygun olarak hazırlanan projede şehrimizin içme suyu, atıksu ve yağmur suyu sisteminin yenilenmesi ve bölgedeki atıksu kaynaklı kirliliğin azaltılmasının amaçlandığı bildirildi. Kastamonu Belediyesi Entegre Su Projesi’nin maliyetinin 45 milyon avro olduğunun belirtildiği açıklamada bu rakamın yüzde 85’inin AB fonlarından ve yüzde 5’inin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı fonlarından hibe yoluyla karşılanacağı, proje maliyetinin yüzde 10’unun ise Kastamonu Belediyesi öz kaynaklarından finanse edileceği kaydedildi. Açıklamada ayrıca projenin ilk önce AB Delegasyonunun onayına sunulmak üzere hazır hale getirileceği ve onaylanmasının ardından IPA fonlarından yararlanılarak uygulama çalışmalarına başlanacağı ifade edildi.