AK Parti Milletvekili Çelik, Araç ilçesini ziyaret etti

AK Parti Kastamonu Milletvekili Av. Metin Çelik, 16 Nisan'da referandum ile vesayet sisteminin tamamen tasfiye edileceğini söyledi.

  • 1218
AK Parti Milletvekili Çelik, Araç ilçesini ziyaret etti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AK Parti Kastamonu Milletvekili Av. Metin Çelik, 16 Nisan’da yapılacak halk oylaması çalışmaları kapsamında ilçe ziyaretlerine başladı. Çelik, referandumda evet oyu için destek isteyerek halk oylaması sonrasında sistem kargaşasının biteceğini kaydetti.

16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan halk oylaması öncesinde çalışmalarını sürdüren AK Parti Kastamonu Milletvekili Av. Metin Çelik, Araç’ta partililer, muhtarlar ve vatandaşlarla bir araya geldi. Yaklaşmakta olan referandumda neden ’evet’ denmesi gerektiğini, Anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin neler getirdiğini, neden önem arz ettiğini verdiği bilgilerle açıklayan AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, halk oylaması sonrasında vesayetçi zihniyet tarafından hazırlanan 1982 Anayasasının getirdiği sistem karmaşasının ortadan kalkacağını söyledi.

2007 yılında Cumhurbaşkanlığı seçiminde 367 şartının yapılan referandumda millet tarafından ortadan kaldırıldığını, yapılan referandumda yüzde 69 ’evet’ oyuyla milletin kendi Cumhurbaşkanını kendisinin seçeceğini söylediğini kaydeden Çelik, “Cumhurbaşkanının doğrudan millet tarafından seçilmesi nedeniyle halka karşı siyasi sorumluluğunun olması ve geniş yetkileri nedeniyle gelecekte yürütmenin diğer tarafı olan Başbakan ve Bakanlar Kurulu ile yaşanabilecek muhtemel bir krizi ortadan kaldırmak için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modelini MHP ile birlikte TBMM’den geçirdik. Bugün kriz olmamasının nedeninin Cumhurbaşkanımızla Başbakanımız arasındaki uyumdan kaynaklanıyor. Bu uyumun gelecek yıllarda seçilecek Cumhurbaşkanları ve Başbakanlar arasında olmayabilir. Şu anki sistemde yaşanan uyumsuzluklar nedeniyle Türkiye’ye çok büyük kayıplar yaşattı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde milletin yetkisi artırıldı. Aynı zamanda yapılacak seçimlerle yürütme yetkisi millet tarafından doğrudan seçilecek. Yasama yetkisi TBMM’ye ait olacak. Cumhurbaşkanı’nın yasa teklif etme yetkisinin olmayacak. Bu yetki sadece milletvekillerine ait olacak. Bu sistemde hükümet kurulamama sorununun olmayacak. Seçimden mutlaka tek başına iktidar çıkacak. Koalisyon ihtimalinin bu sistemde olmaması nedeniyle siyasi istikrar kalıcı hale gelecek. Seçmenin yarısından fazlasının oyuyla seçilecek Cumhurbaşkanı’na güvenoyu millet tarafından verilecek” dedi.

"Vesayet sistemi tamamen tasfiye edilecek"

AK Parti iktidarına kadar ortalama 1,5 yılda bir hükümet değiştiğini ve bu günkü sistemin buna her zaman gebe olduğunu söyleyen Çelik, “5 yıllığına ve en fazla 2 defa seçilme imkanına sahip olacak Cumhurbaşkanı’nın hızlı ve etkili yönetimi sayesinde ekonomik büyüme ve refahın artacak. Yürütme yetkisini millet adına kullanacak. Cumhurbaşkanı’nın millet tarafından doğrudan seçilmesi nedeniyle vesayet sisteminin tamamen tasfiye edilecek. Cumhurbaşkanı yüzde 50’nin üzerinde bir oyla seçileceği için siyasette birliktelikler artacak. Kutuplaşma azalacak. Referandum öncesinde hayır diyenler tarafından temelsiz, mesnetsiz, gerçeklerle ilgisi olmayan, yanlış ve kafa karıştırıcı söylemler öne çıkarılıyor. Vesayet sistemi ile istediklerini yaptırmaya alışmış olanların millet iradesinin daha fazla öne çıkarılmasına karşı duruyor. Kaostan beslenen, yönetimde istikrar olmaması işlerine gelen PKK, FETÖ, DAEŞ ve diğer bütün terör örgütleri hayır diyor. HDP ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde hiçbir zaman iktidar olamayacağını düşünen CHP’nin Anayasa Değişikliğinde ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde olmayan hususları varmış gibi göstererek milleti yanıltmaya çalışıyor. Ancak millet bunlara asla kanmayacak. 16 Nisan günü milletin daha güçlü bir ’Türkiye’ için vereceği ’evet’ oylarıyla bu değişikliği onaylayacak" diye konuştu.

Konuşmasının ardından soruları cevaplayan Çelik, sisteminin neler getirdiğini, nelerin değişip nelerin değişmediğini karşı çıkanların öne sürdükleri itirazların neden yanlış olduğunu madde madde açıkladı. Daha sonra köy ve mahalle muhtarlarının taleplerini dinleyen Çelik, KÖYDES ödeneklerinin bu yıl 2 katına çıkarıldığını, grup yollarıyla ilgili de ayrı bir çalışmanın başlatıldığını söyledi.