Araç ruhsatlarını artık noter verecek

Gemlik 2. Noteri Ferhat Ertekin, 'Emniyet Genel Müdürlüğünce yapılan araç tescil ve sicil işlemlerinin 2018 yılının Şubat ayından itibaren noterlikler eliyle yapılacağını söyledi.

  • 1102
Araç ruhsatlarını artık noter verecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen araç tescil ve sicil işlemlerinin noterlere devrinin önünün açıldığını kaydeden Ferhat Ertekin, Türkiye Noterler Birliğinin emniyet birimleriyle konuya yönelik teknik hazırlık yaptığını bildirdi. Ertekin, noterlerin zaten ikinci el araç satış ve devir işlemlerini gerçekleştirdiklerine işaret ederek, mevcut uygulamada tescil işleminin emniyet birimlerince yapıldığını ve tescil belgesinin (araç ruhsatı) emniyetçe verildiğini hatırlattı.

Artık noterlerin de tescil şubesi gibi çalışacağının altını çizen Ertekin, "Ruhsat olarak adlandırılan aracın sahiplik işlemini 2018'den itibaren biz yapacağız, yani ruhsatı artık biz vereceğiz. Ruhsat gönderimi daha önce bir ayı bulurken, uygulamanın noterlere geçmesiyle satış sözleşmesinin yapıldığı anda verilir hale gelecek. Halkın yararına bir uygulama. Bütün araçların sicil kayıtları da noterliklerde tutulacak. Tescil işleminde sadece satış ve devir yok, aynı zamanda diğer tescil işlemleri de yapılacak. Vatandaş noterlere giderek araç ruhsatını alabilecek. Ülkede bin 950'ye yakın noter var. Bütün noterler bu işle görevli olacak. Yani bin 950 tescil bürosu hizmet verecek. Noterlerde 7 bine yakın çalışan var. Bu işlemlerin başlamasıyla kamu hizmetinde önemli bir yükü almış olacağız" diye konuştu. Ertekin, düzenlemeyle yıllık 10 milyon araç tescil işleminin noterlere geçeceğini, böylece emniyetin iş yükünün de azalacağını ifade etti.

Araç bayileri artık notere gelecek
Uygulamanın 2018'den itibaren kademeli olarak devreye girmesini beklediklerini ifade eden Ertekin, plaka değişikliği olmayan araçlarda ruhsatın araç sahibine hemen verilmeye başlanabileceğini bildirdi. Ertekin , sıfır araçların bayiler tarafından yapılan tescilini de artık noterliklerin gerçekleştireceğinin altını çizerek, bayilerin artık Emniyet yerine noterliklere geleceğini, güvenliğe ilişkin araçların tescil işlemlerinin ise yine Emniyet birimlerince yürütüleceğini kaydetti.