Aşir Efendi Han'ı Restore Edilecek

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Aşir Efendi Hanı'nın atıl halden kurtarmak için mülk sahiplerinden muvafakat aldı, proje çalışmalarının startını verdi

  • 725
Aşir Efendi Han'ı Restore Edilecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

“Tarihin ışığı Kastamonu’yu aydınlatacak”

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu’nun adını Dünya Miras Listesi’ne yazdırmak ve ilin saklı hazinesini ortaya çıkartarak ekonomiye can vermek adına yaptığı projelere bir yenisini daha eklemek üzere.

Nasrullah Meydanı, Bakırcılar Çarşısı, Kefeli Sokak Sağlıklaştırması, teleferik ve tarihi konakları canlandırma projeleriyle Kastamonu’nun bacasız sanayisini harekete geçirmek isteyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, dün Belediye Toplantı Salonu’nda yapımı 1748 yılında tamamlanan ve görünümü atıl durumda bulunan Aşir Efendi Han’ı mülk sahipleriyle biraraya geldi. Amacının Kastamonu’ya hizmet olduğunu ifade eden Başkan Babaş, “Aşir Efendi Hanı’nı esnafımızdan her hangi bir talebimiz olmadan atıl görüntüden kurtarmak istiyoruz. Bunun için bir proje çalışmamız var. Sizler bize proje için muvafakat verirseniz proje çalışmalarına devam edeceğiz” dedi. Aşir Efendi Hanı, mülk sahipleri Başkan Babaş’ın bu önerisine sıcak bakarak, “1964 yılında bu tarafa kimse böyle bir projeyle bizlere gelmedi. Bugün yapacağınız proje ile tarihi hanımız hak ettiği görünüme kavuşacak. Bundan ötürü size teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandılar.

Amacın Kastamonu’nun saklı hazinesini gün yüzüne çıkartmak olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, şunları söyledi: “Atıl vaziyette duran tarihi bölgelerin restorasyonunu tamamlamak adına çalışmalarımız sürüyor. Nasrullah Meydanı, Bakırcılar Çarşısı ve Kefeli bölgesini tamamen canlandırmak istiyoruz. Bu bölgenin hayata geçirilmesi ve canlanması adına Kasaplar Çarşısı projesi de bizim için çok önemli. Top yekun bir hareket başlatacağız. Nasrullah Meydanı ve Bakırcılar Çarşısı projelerine bu yıl içerisinde başlayacağız. Esnaflarımızdan her hangi bir beklentimiz yok. Amacımız tamamen Kastamonu’ya hizmettir. Memlekete hizmet noktasında elimden gelen her şeyi yapacağım.”

Başkan Babaş’ın konuşmasının ardından Aşir Efendi Hanı, mülk sahipleri restorasyon projesinin devam etmesi adına muvafakat name imzaladı.