Avukatlar Günü, sade kutlandı

5 Nisan Avukatlar Günü, ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de sade bir törenle kutlandı.

  • 1754
Avukatlar Günü, sade kutlandı

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti.

Kastamonu Barosu Başkanı Av. Özgür Demir, ülkemizin yaşadığı ağır felaketin merkezi konumundaki Kahramanmaraş'ta bulunması nedeniyle programa katılamadı.

Kastamonu Barosu Başkan Yardımcısı Av. Hakan Marangoz, tüm olumsuzluklara rağmen hukuk emekçisi tüm meslektaşlarının Avukatlar Günü'nü kutladığını belirtti.

Kutlama ve ziyafet anlamına gelebilecek tüm etkinliklerin durdurulduğunu söyleyen Marangoz, "Felaketin yaralarının sarılması uzun zaman alacaksa da bunun için hep birlikte çaba göstermeliyiz. Bu çaba döneminde tüm enerjimizi felaketten etkilenen halkımıza ve meslektaşlarımıza vermemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Bu kapsamda 5 Nisan Avukatlar Günü’nde ülkemizin yaşadığı ağır felaketin merkezi konumundaki Kahramanmaraş’ta meslektaşlarımızla birlikte olunması programında Baromuz, Baro Başkanı Av. Özgür Demir tarafından temsil edilmektedir." diye konuştu.

Avukatlar Günü, sade kutlandı

Kastamonu'daki programa, Kastamonu Baro Başkan Yardımcısı Av. Hakan Marangoz ve Baro’ya kayıtlı bazı avukatlar katıldı.

Tüm Barolarca ortak açıklama yapılacağını belirten Av. Hakan Marangoz, 81 ilde aynı yapılan basın açıklamasını okudu.

Kastamonu Barosu Başkan Yardımcısı Av. Hakan Marangoz şöyle devam etti:

"5 Nisan Avukatlar Günü’nde, deprem felaketinde kaybettiğimiz on binlerce yurttaşımızın ve 121 meslektaşlarımızın acısını bir kez daha yüreklerimizde hissediyoruz. Hayatlarını ve yakınlarını kaybeden; evleri, ofisleri yıkılan meslektaşlarımızı bir an bile unutmadan; enkaz altından çıkarılan avukatlık cübbelerini yeniden giyebilecekleri, adalet mücadelesini kaldığı yerden sürdürebilecekleri bir ortamın sağlanabilmesi için bizler canla başla çalışmaya devam ediyoruz.

Mesleğimizin, geçtiğimiz yıl 'Avukatlar Günü’nü kutla(ya)mıyoruz' dememize sebep olan sorunlarının çözümü için somut bir tek adım atılmamışken, mevcut sorunların üzerine deprem felaketinin yarattığı çok ağır ve yeni sorunlar eklenmiş durumdadır. Yaşanan afet sonrası depremden ağır şekilde etkilenen illerimizde avukatlık faaliyetini fiilen sürdürmek şimdi çok daha zor bir hale gelmiştir. Deprem bölgesindeki Barolarımıza kayıtlı 17 bin 964 avukat ve 3 bin 762 stajyer avukat meslektaşımız, depremin sonuçlarından doğrudan etkilenmiş; 10 bine yakın meslektaşımızın ev ve/veya ofislerinde ağır hasar meydana gelmiştir.

Bu koşullar altında, başta deprem bölgesi olmak üzere, yurttaşlarımızın adalete erişim haklarının güvencesi, dün olduğu gibi bugün de avukatlardır. Güçlü bir savunma makamının, bağımsız yargının ve adil yargılanma hakkının teminatı olduğunun bilinciyle; depremden etkilenen tüm meslektaşlarımızın avukatlık mesleğinin onuruna uygun olarak mesleklerini tekrar icra edebilmeleri ve mesleğimizin bugüne kadar her mecrada dile getirilen köklü sorunlarının bir savunma reformu ile çözümü için TBB'nin ve tüm Baroların mücadelesi birlikte ve tam bir kararlılık içerisinde devam edecektir.

Mesleğimizin içerisine sokulduğu ağır sosyo-ekonomik koşulların, avukata dönük şiddet vakalarındaki artışın ve bu mesleği icra ederken önümüze çıkartılan her türlü engelin, özünde vatandaşın en temel hakkı olan savunma hakkına yönelik olduğunu bir sefer daha altını çizerek hatırlatmak isteriz. Savunma makamı, tüm bu olumsuz koşullara rağmen dün olduğu gibi bugün de yurttaşlarımızın yanında yer alarak hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını koruma, yargılamanın adil bir şekilde gerçekleşmesini sağlama görevlerini yerine getirmeye devam edecektir.

Onlarca kez yıkıma uğramış bu coğrafyada; derinlere kök salmış umudun, dirayetin ve dayanışma ruhunun, ulusumuza her seferinde düştüğü yerden kalkma kudreti verdiğinin bilinciyle; acılarımızı unutarak değil, kaybettiklerimizin hatıralarından güç alarak; her bir meslektaşımızın avukatlık mesleğini layıkıyla, gururla icra edebilmelerini sağlayana kadar kararlılıkla hareket etmeye devam edeceğiz."

Avukatlar Günü, sade kutlandı