Ayılar vatandaşları tedirgin ediyor

Küre ilçesinde son yıllarda yol kenarları ile ilçe merkezi ve köylerde sık sık görülmeye başlayan ayılar, vatandaşları tedirgin ediyor.

  • 1369
Ayılar vatandaşları tedirgin ediyor

Kastamonu’nun Küre ilçesinde ayılar, vatandaşlar tarafından sıklıkla görülmeye başlandı.

Yol kenarlarına kadar inen ayılar, ilçe merkezinde çöp konteynırlerden yiyecek ararken vatandaşlar tarafından da cep telefonu ile kaydediliyor.

Köylerde evlerin yanına kadar gelen ayılar, arı kovanlarına zarar veriyor.

Türkiye’de resmi verilere göre, ayı popülasyonunun en yoğun olduğu Kastamonu’da, ayılar son yıllarda binlerce arı kovanını parçaladı, arıları da telef etti.

Ormanlık alanda yiyecek bulamadıkları için yavrularıyla birlikte yiyecek arama telaşına giren ayılar, şehir merkezlerine kadar inerek, çöp konteynırlarından yiyecek arıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü verilerine göre ayı popülasyonunun en fazla görüldüğü Kastamonu’da bin 500’e yakın bozayı bulunuyor.

Yüzde 67’si ormanlarla kaplı Kastamonu’da ayılar en çok Küre Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Ağlı, Küre, İnebolu, Doğanyurt, Cide, Şenpazar, Azdavay ve Pınarbaşı ilçelerinde yaşıyor.

İlçede yaşayan vatandaşlar son yıllarda sık sık karşılaştıkları ayılar sebebiyle tedirgin olduklarını söyledi.

"Köyümüzde komşumuzun üç kovan arısını telef etti"

Küre ilçesine bağlı Camili köyünde yaşayan Mustafa Küloğlu, arıların özellikle arı kovanlarına zarar verdiğini belirterek, "Köy ve tarım işleri ile uğraşıyorum. Bazen araç ile köye gelip giderken ayı görüyorum. Köylü olduğumuz için hayvanımız oluyor, bahçemiz oluyor. Bu sefer ayı köyümüzde komşumuzun üç kovanındaki arıları telef etti, tedirginiz. Bu konuya devletimizin el atması lazım." diye konuştu.

"Yiyecek arıyoruz diye meskun mahallelerine kadar ayılar geliyorlar"

Küre ilçesi Ecevit Uzunöz köyünde ikamet eden Vasıf Ünlü, "Vahşi hayvan olduğundan dolayı korkuyoruz. Elimizde sadece sopa var, silahımızda yok. Meyve zamanında kapının önüne kadar geliyor yiyecek arıyorlar. Bu yıl kış olmadığından dolayı inlerinde kalamadılar. Şehir merkezlerinde, yol kenarlarında sıklıkla bundan dolayı görülüyor.” şeklinde konuştu.

"Bize de zarar verir diye ormana gidemiyoruz"

Mantar toplamaya da gidemediklerini söyleyen Ünlü, "Ormana gitmek istersen ancak elinde silah ya da balta olması gerekiyor. İnsanlara zarar veriyor. Çünkü geçen yıl 4-5 kişiye zarar verdi. O yüzden bize de zarar verir diye ormana gidemiyoruz. Ancak yabancı insanlar, buraları bilmeyenler geliyor. Onlara da rast gelirse ayılar saldırıyor." ifadelerini kullandı.