Baltacı "Kastamonu Milli Eğitim en kısa sürede bu soruların yanıtını vermeli"

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, "Liselere Geçiş Sınavı yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte tüm ülke genelinde olduğu gibi Kastamonu'da da veliler ve öğrenciler büyük şaşkınlık yaşamıştır" dedi.

  • 885
Baltacı &quotKastamonu Milli Eğitim en kısa sürede bu soruların yanıtını vermeli"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Milletvekili Baltacı; "Siyasi iktidar; okullaşma politikasını öğrencilerin ilgi, istek ve tercihlerine dayalı değil, kendi varlığının devamını sağlamak üzerine kurguladığı için veli ve öğrenciler telafisi güç olumsuzluklar ve mağduriyetlerle karşı karşıyadır.

Daha önce dikkat çektiğimiz gibi yeni sistem öğrenci ve veli tercihlerine rağmen İmam hatip ve meslek lisesine zorunlu kaydı dayatmıştır. Bu sistemle birlikte öğrencilerimizin istemedikleri okullara yerleştirilecekleri, birçok ailenin çocuklarını meslek, imam hatip lisesi ya da özel okullara göndermek zorunda kalacağı yönündeki kaygılarımız ne yazık ki haklı çıkmıştır.

Yerel yerleştirme sonucunda ülke genelinde yerleşmeyen öğrenci sayısı 91 bin 687’dir. Bu sayıya  “Yerleştirme Kılavuzu” aracılığı ile aynı okul türünden en fazla üç tercih yapma sınırına takılan ve 4. ile 5. tercihine yerleşen 92 bin 10 öğrenci de eklendiğinde öncelikle tercih ettiği lisede okuma şansını baştan kaybetmiş toplam öğrenci sayısı 183 bin 697’dir. Bu öğrencilerin 21 bin 70’i boş kalan Anadolu liselerine yerleşse dahi geriye 162 bin 627 öğrenci kalmaktadır. Öncelikle hiç yerleşemeyen 91 bin 687 öğrenci “Nakil ve Yerleştirme Komisyonu” tarafından, tercihleri dahi alınmadan boş kontenjanlara yerleştirilecektir. Öğrencilerin iradesini yok sayarak yapılacak olan bu yerleştirme en temel yurttaşlık hakkı olan eğitim hakkının ihlali anlamına geldiği gibi çocuk haklarına da insan haklarına da aykırıdır.

LGS nedeniyle mağdur olan öğrenciler için Anadolu liselerinin kontenjanları arttırılmalı ve öğrencilere yeniden tercih yapma imkânı verilmelidir. Öğrencileri, velileri ve öğretmenleri mutsuz eden, okulları nitelikli ve niteliksiz diye ayıran bu sistemden de derhal vazgeçilmelidir.

Yaşanan bu kaosla ilgili Kastamonu kamuoyu acil olarak aydınlatılmalıdır. 
*Yerel yerleştirme sonucunda Kastamonu’da yerleşemeyen öğrenci sayısı kaçtır?
*Kastamonu’da aynı okul türünden en fazla üç tercih yapma sınırına takılan ve 4. ile 5. tercihine yerleşen öğrenci sayısı nedir?
*Kastamonu’da Anadolu liselerindeki boş kontenjan sayısı ve yerel yerleştirme tercihinde bulunmayan öğrenci sayısı ile açık liselere kayıt yaptıran öğrenci sayısı kaçtır?
Kastamonu Milli Eğitim Müdürlüğü en kısa sürede bu soruların yanıtını vermeli, mağduriyetleri nasıl telafi edeceğini açıklamalıdır."