Belediye, Ballık Konağını satın aldı

1906 yılında yapılan ve 2007 yılında restore edilen Ballık Konağı, Kastamonu Belediyesi tarafından satın alındı.

  • 1116
Belediye, Ballık Konağını satın aldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu’nun şehir merkezinde yöresel mimarinin eşsiz örneklerinden olan Ballık Konağı, 1906 yılında yaptırıldıktan sonra 2007 yılında restore edildi.

Restorasyon ve tefrişinin tamamlanmasının ardından butik otel olarak hizmet vermeye başlayan Ballık Konağı, Kastamonu Belediyesi’nin girişimleriyle satın alınarak şehre kazandırıldı.

Ballık Konağı’nda yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, kentsel tarihin bir konağını daha Kastamonu’ya kazandırmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Ballık Konağı’nın restore edilmesinin ardından Kastamonu Belediyesi tarafından satın alındığını belirten Tahsin Babaş, “Kastamonu’nun mimari özelliğini taşıyan tarihi konağın özellikle tavan süslemesi büyük beğeni kazanıyor. Konakta, kırmızı kadifenin üzerine ağaç işleme ise, el sanatlarının en güzel örneğini bize gösteriyor. Kastamonu’ya hakim bir noktada bulunan tarihi konakta ayrıca Kastamonu manzarası seyrederken kahvenizi de içebilirsiniz. Osmanlının son yılları Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna tanıklık eden tarihi konak, restore edildikten sonra eski görkemli günlerine yeniden kavuştu ve belediye olarak ta bizde, bu konağı satın aldık. Bugün, Kastamonu’da kale ve vadi yamaçlarına serpilmiş vaziyette eski günlerden intikal eden tarihi konaklara bazen ince daracık kaldırımlı sokaklardan geçerek bazen de merdivenlerden çıkarak ulaşılabiliyor. Birer sivil mimari örneği olarak varlığını günümüzde de devam ettiren ahşap evlerin genellikle ön ve arka taraflarında tabiatla bütünleşmiş büyükçe bahçe bulunuyor. Bu bahçenin de çevre düzenlemesini yaparak, oturulacak hale getirilmesini planlıyoruz. Konağımız, şu anda butik otel olarak kullanılıyor” dedi.

Satın alınan Ballık Konağıyla birlikte eski Kastamonu’nun ortaya çıkarılması yönündeki yürüttükleri projenin bir adımını daha attıklarını aktaran Başkan Babaş, “Bun sonrada bölgemizde ve Kastamonu genelindeki tarihi dokuyu ortaya çıkarma çalışmalarımız hızla sürecek” diye konuştu.