Belediyeden Baca Temizliği Uyarısı

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, vatandaşlarımıza baca temizliği konusunda uyarılarda bulundu.

  • 311
Belediyeden Baca Temizliği Uyarısı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Babaş; "yaklaşan kış öncesi yangın ve zehirlenme vakalarına karşı vatandaşlarımızın, baca temizliğine dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle kış aylarında meydana gelen ev yangınları ve zehirlenme vakaları büyük oranda temizlenmeyen bacalardan kaynaklanmaktadır.

Isınma amaçlı kullanılan soba ve kalorifer bacalarının temizletilmesi konusunda vatandaşlarımızın duyarlı olması önem arz etmektedir. Havaların soğuması ile birlikte ev ve iş yerlerinde ısınma amacı ile yakılacak soba ve kalorifer bacalarının düzenli olarak temizletilmesi, özellikle soba kullanan vatandaşların baca dan sızan gazlar nedeniyle yaşanabilecek facialara karşı önlem almaları gerekmektedir.

Baca temizliği başta olmak üzere şehrimizin havasının kirlenmemesi ve ekonomik olarak ısınmak içinde faydalı olacaktır. Bacaların en az yılda bir defa temizletilmesi halinde sobalı evlerde meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmelerine bağlı ölümlerin önüne geçilebilir. Özellikle karlı ve rüzgarlı havada oluşan zehirlenme vakaları bir çok insanın ölümüne sebep olmaktadır. Temizlenmeyen bacalar is ve dumanı çekmediği için yangın tehlikesi oluşturmaktadır. Konut yangınları ve zehirlenmelere karşı bu önlemlerin alınması can kayıplarını önleyecektir. 

Doğalgaz bacalarının da düzenli olarak temizletilmesi bakım ve onarımın yaptırılması gerekmektedir. Bu işlemin yetkili servislerine yaptırılması daha güvenli olmaktadır.

Ayrıca Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak için binalardaki elektrik tesisatlarını kontrol ettirmeleri eski yıpranmış olan tesisatların yaptırılması konusunda titiz davranmaları gerekmektedir. Elektirikli ev aletlerini sürekli prizlerde takılı bırakmayarak önlem alınmalıdır.

İtfaiye Araçlarının yangın yerine ulaşmalarının daha hızlı sağlanması amacıyla Vatandaşlarımızın cadde ve sokaklarda araçlarını park etmemeleri çok büyük önem arzetmektedir.

Bilindiği üzere yangına erken müdahale mal ve can kaybının önlenmesinde etken olmaktadır. Bu yüzden araç ve işyerlerinde yangın söndürücü cihazları bulundurmaları gerekmektedir. Bu konu hakkında Vatandaşlarımız İtfaiye Müdürlüğümüzün 110 no “lu ve 214 10 51 no”lu telefonları arayarak gerekli bilgileri alabilirler" dedi.