Bir tarih sular altında kalacak

Karadeniz bölgesinin en eski yerleşim yeri sular altında kalacak!

  • 1417
Bir tarih sular altında kalacak

Kastamonu'nun Araç ilçesinde bulunan ve en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliğine sahip Kahin Tepe, yeterli desteği görmezse sular altında kalacak.

Bölgede çeşitli arkeolojik kazı çalışmaları yapılmasına ve birçok buluntuya rastlanılmasına rağmen aynı alanda gerçekleştirilen baraj faaliyeti nedeniyle Karadeniz’in ve hatta ülkemizin en eski yerleşim ile toplanma alanı olduğu düşünülen Kahin Tepe kelimenin tam anlamıyla tarih olacak.

Dünya, Türkiye, Karadeniz ve Kastamonu tarihinin geçmişine ışık tutacak olan Kahin Tepe, Göbeklitepe tarihiyle aynı döneme hatta daha eskiye dayandığı düşünülüyor.

Bir tarih sular altında kalacak

Kastamonu Konfederasyonu Gençlik Kolları Başkanı Sercan Okur, "Kahin Tepe bölgesi tarihimizi belki de baştan şekillendirecek düzeyde bir öneme sahip. Alan konumu itibariyle o bölge daha önce görülmemiş bir tarihsel değeri taşıyor, hem Karadeniz bölgesi için hem de güzel memleketimiz Kastamonu için adeta tarihin başlangıç noktası olma özelliğinde ama maalesef yeterli desteği göremiyor, koca bir tarih göz göre göre yok sayılıyor. Ekibimizle birlikte alanda incelemelerde bulunup çeşitli değerlendirmeler yaptık. Ekibimizde bu konu ile özel olarak ilgilenen bir grubumuz var süreci takip ediyoruz. Kastamonu Konfederasyonu Gençlik Kolları olarak ve bundan da önce Kastamonulu gençler olarak bizler tarihimize sahip çıkmaya kararlıyız." dedi.

Kastamonu Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Alver ve Gençlik Kollarından Sorumlu Başkan Ali Rıza Yıldırım da konu ile ilgili gençlik kollarına destek olduklarını, gençlerin arkasında yer aldıklarını belirtti.