Çanakkale Gazisi, Anadolu'nun ilk lisesi 133. yılını kutladı

Anadolu'da açılan ilk lise unvanına sahip, 'Hababam Sınıfı'na konu olan ve Kurtuluş Savaşı'nda Çanakkale Cephesi'ne giden 120 öğrencisinden 106'sını, 20 öğretmeninden ise 6'sını şehit veren Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, kuruluşunun 133'ncü yılını düzenlenen törenle kutladı.

  • 1070
Çanakkale Gazisi, Anadolu'nun ilk lisesi 133. yılını kutladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Anadolu’da kurulan ilk lise ve Türkiye’de ilk devlet lisesi olma özelliğine sahip, 1885’te devlet-vatandaş işbirliğiyle dönemin Kastamonu Valisi Abdurrahman Paşa tarafından yaptırılan ve günümüze kadar eğitim öğretimine devam eden Abdurrahman Paşa Lisesi, 133. kuruluş yıl dönümü çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlandı.

Binlerce ünlü kişiyi mezun eden Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin kuruluşunun yıl dönümü için Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Bugüne kadar on binlerce mezun veren Abdurrahmanpaşa Lisesi, aynı zamanda Hababam Sınıfı’nın yazıldığı okul olarak da biliniyor. Hababam Sınıfı’nın yazarı Rıfat Ilgaz’ın 3 yıl eğitim gördüğü ve ünlü edebiyat eserin büyük bir bölümünün yazıldığı okulun önceki mezunları kutlama etkinliklerine katıldı. Yağmura rağmen tören alanına gelen öğretmenler, öğrenciler ve okulun mezunları Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı önünde saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı’nı okudu. Lisenin kendisine ait marşı ise hep bir ağızdan coşkuyla okundu.

Yıllarca Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi olarak hizmet verdikten sonra günümüzde Kastamonu Üniversitesi Rektörlük binası olarak kullanılan binayı gezen mezunlar, eski günleri yad etti.

Okulun Anadolu’da açılan ilk, Türkiye’de açılan ilk resmi lise olduğunu ifade eden Abdurrahmanpaşa Lisesi Müdürü Birol Yılmaz, lisenin kuruluşunun öğretmeni ve öğrencisiyle milli ve Türk kökenli olduğunu belirtti.

"1916-1918 yıllarında okulumuz mezun verememiştir”

Lise geçmişinin şan ve şerefle dolu olduğunu vurgulayan Müdür Yılmaz, okulun 1885 yılında Anadolu’da açılan ilk lise olduğunu hatırlattı. Okulun 133’üncü yılını mezun, mensup öğrencilerle birlikte kutladıklarını kaydeden Birol Yılmaz, "Okulumuz tarihi bir lisedir. 15 binin üzerinde öğrenci vermiştir. 1916 ve 1918 yılları arasında okulumuz hiç mezun verememiştir. O günler okulumuz için en vahim günlerdir. Kütüklerimize baktığımız zaman bunları görebiliyoruz. Bu sene hiç mezun veremedik, bu sene hiç mezun veremedik. Buna benzer 4 tane sayfa vardır. Abdurrrahman Paşa Lisesi 1885 yılında kurulduktan bu tarafa kadar birçok mezun vermiş, çok değerli bürokratlar, değerli siyasetçiler, bakanlar, milletvekilleri, doktorlar, profesörler, generaller, paşalar okulumuzdan mezun olmuştur. Kastamonu’nun eğitim açısından can damarı olan lisedir ve hala da bu şekilde devam etmektedir. Okulumuzda birçok yazarlar, şairler mezun olmuştur. Örneğin Hababam Sınıfı Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi’nde çekilmiş, buradan ilham alınarak yazılmış bir eserdir” dedi.

“Bu okulda sadece bilimi, ilimi değil adam gibi adam olmayı da öğrendik”

Herkesin hayatında gurur duyduğu dönemlerin ve unutmadığı zamanların olduğunu dile getiren Abdurrahman Paşa Lisesi eski mezunlarından olan bürokrat Tahir Zafer Karahasan ise "Kendisinin bir yerlere taşıdığı süreçler vardır. Bu lise de benim hayatımın en önemli kısmını teşkil eder. Gençlik yıllarımı teşkil eder. Bu günlere gelmemizde, yetişmemizde, vatana, millete hizmet etmemizde en kilit noktadır. Bunun bu tarafı çok önemlidir. Bu lise Kastamonu’nun değil dünyanın sayılı liselerindendir. 1885 yılında kurulmuş ve bugünlere kadar gelmiş, Anadolu’da kurulan ilk milli lisedir. Bu liseden çıkan vatanına çok bağlı, adam gibi adamdır. Yani biz bu okulda sadece bilimi, ilimi değil adam gibi adam olmayı da öğrendik. Bugün toplum içerisinde bu lise mezunu insanların vatana karşı, millete karşı hatalarını bulamazsınız. Bu lise Türkiye’nin lisesidir. Bu lise bu vatanın lisesidir. Bu lise milli bir lisedir. Bugün 133’üncü yılını kutluyoruz. İnşallah Türkiye payidar kalacak, bu lise de Türkiye’nin en önemli lisesi olarak öğrencilerini yetiştirmeye devam edecektir. Çanakkale Savaşı’nda bu okulumuz bütün öğrencilerini cepheye yolladığı için mezun verememiştir. Çanakkale’de şehidi olan önemli bir lisedir. Vatan eşittir Abdurrahmanpaşa Lisesi’dir" diye konuştu.