Cide Belediyesi, borcu dev afişle duyurdu

Cide Belediyesi, borcunu dev afişle kamuoyuna duyurdu.

  • 1170
Cide Belediyesi, borcu dev afişle duyurdu

Cide Belediyesi’nin 99 milyon 337 bin 146 lira olan borcu, dev afişle kamuoyuna duyuruldu.

Konu ile ilgili açıklama yapan Cide Belediye Başkanı Nejdet Demir, "Görevde olduğunuz sürede ekibinizle alem yapmak için bizim yaptığımız sosyal tesislerde tekel bayilerinden aldığınız rakı ve şarapların faturalarını meşrubat olarak kestirdiğinizi tespit edemeyeceğimizi mi sandınız." dedi.

Kastamonu’nun Cide ilçesinde 31 Mart Yerel Seçimleri’nde MHP'den seçilen Cide Belediye Başkanı Nejdet Demir, CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu döneminden kalan belediye borcunu belediye binasına astırdığı dev afişle duyurdu.

Asılan afişte Cide Belediyesi’nin hesaplanan borcunun 99 milyon 337 bin 147 TL olduğu belirtildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Başkan Demir, "Faturası henüz kesilmeyen ve mahkeme süreci devam eden borçların faizleri bu rakama henüz dahil değildir. Bu rakam önümüzdeki süreçte revize edilecektir," dedi.

2019’da belediyenin borcunun olmadığını belirten Başkan Demir, "2019 yılında geçmiş dönem yönetimine belediyeyi devrettiğimiz gün belediyemizin banka hesaplarında 70 bin 183 TL vardı. Bugün bu rakam 12 bin 600 dolar ve 35 asgari ücrete tekabül ediyordu. Ayrıca emekçi kardeşlerimize ne maaş ne ikramiye ne de kıdem tazminatı borcumuz vardı. Bugün belediyeyi devraldığımızda banka mevcudumuz sadece 13 bin 830 TL olup, bir asgari ücrete tekabül etmiyor. Mart ayında 35 işçi ve memurlarımıza ödenmeyen maaşlar ve 3-4 yıldır düzenli ödenmeyen ikramiye alacaklarını içeren tablo ile karşı karşıya kaldık. 2019 Mahalli İdareler Seçimi öncesinde 'Bartın Belediyesi’nde bu kadar personel yok' siyaseti yaptınız. 123 personel ile devrettiğimiz belediyeye 166 personel daha alarak belediyemizin nakit akış ve mali dengesini bozdunuz. Biz personel alımına karşı değiliz, ancak iş sahası ve gerekli kaynak oluşturulmadan rasgele sırf oy için alınan personele karşıyız. Çünkü bu iş bilmezlik 2019’da bıraktığımız mali gücün 15 yıl geri gitmesine sebep olmuştur. Son üç aylık gelire bakıldığında belediyemizin aylık geliri ortalama 6 milyon TL iken sadece aylık maaşlarımız 6 milyon 400 bin TL, Sosyal Sigortalar Kurumu 3 milyon TL, vergiler ortalama 500 bin TL civarındadır." diye konuştu.

Haberin Devamı İçin Tıklayın
1
2