Cide'nin internet dehasıyla söyleşi

Cideli genç web tasarımcılığında yaptığı ciddi işlerle üstün başarılara imza atıyor.

  • 1062
Cide'nin internet dehasıyla söyleşi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cide Çataloluk Köyü nüfusuna kayıtlı Celal Mert Akın; Web tasarım, Seo ve Google reklamcılığında kendini geliştirerek başarılı işlere imza atıyor. İstanbul'da yaşayan ve oluşturduğu mertwebtasarim.com nternet sitesiyle bir çok ciddi firmaların internet danışmanlığını ve web dizaynını gerçekleştiren hemşehrimizle kısa bir söylesi de bulunduk.

Merhaba Mert, seni tanıyabilirmiyiz?

Merhabalar, ben Celal Mert Akın 24 yaşındayım. Web tasarım, Seo ve Google reklamcılığı gibi konularda emek harcıyorum. Aynı zamanda Cideli'yim ve siteniz olarak bana bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Kaç yıldır bu işi yapıyorsun?

2008 yılından beri aktif olarak bilgisayar ve internet ile ilgiliyim. Yani çocukluktan beri bu iş ile iç içeyim diyebilirim.

Bu işin eğitimini aldın mı?

Hayır almadan sadece bir hobi ve merakla başladım. Günden güne internet üzerinden araştırarak bu konuda kendimi geliştirdim. Bu işin alaylısı olarak başladım, fakat şimdi mekteplisi olmak için şu an bilgisayar programcılığı üzerine okuyorum.

Nasıl başladı sende bu merak?

Bendeki bu merak, şu an merhum olan babamın zor imkanlarıyla bana aldığı kötü bir bilgisayarı tamir etmem ile başladı. Bozulduğu zamanlar ben tamir etmeye çalışıyordum. Bozulan bir bilgisayarı tamir ettiğim zaman ayrı biz haz ve yoğun motive oluyordum. O şekilde ilk donanımsal merakım başladı. Sonrasında ise yazılıma ve reklamcılığa merak sardım ve bu günlere kadar geldik.

Yaptığın ve başarılı olduğun bu işte sana bireysel olarak destek olan birileri oldu mu?

Bireysel olarak hiç kimse olmadı ama bireysel olarak bu işin dehası olan kişilerin Forum ve Youtube sitelerine yükledikleri eğitim videoları ve yazdıkları kitaplardan fazlaca yararlandım ve onlardan çok şey öğrendim. İnsan yaptığı işte başarılı olmak istiyorsa eğer mutlaka okumalı ve sıkılmadan çokça araştırmalı.

Şu an yaptığın işte tecrübe olarak ne aşamadasın?

Yaptığımız işteki aşamamızı kendimizin açıklaması, yani bizim söylememizin uygun olmayacağını düşünüyorum. Ama müşterilerimizden aldığımız geri dönüşler oldukça olumlu ve buda bizi çok mutlu ediyor. Yaptığın işin geri dönüşünde teşekkür almak ve önerilmek bence en güzel duygu diye düşünüyorum.

Ne gibi işler yapıyorsunuz tam olarak?

Web tasarım, Seo ve Google reklamcılığı, web danışmanlığı. Yani internet üzerine tüm her şey diyebilirim.

Bir ekibin varmı yoksa bu işleri tek başınamı yapıyorsun?

Şu an hepsini tek başıma yapıyorum. Fakat yoğun bir şekilde sirkülasyon olduğu için ileride bir ekip kurmayı düşünüyorum. Ama şunu da söylemek isterim; bu işleri tek başına yapmak bence daha iyi. Sebebi ise, müşteri memnuniyeti benim için en önemli konudur. Yetişebildiğim kadar iş alıyor, sorunsuz memnun şekilde iş teslimleri yapıyorum.

Şimdiye kadar hangi projelerde yer aldın?

Birçok bilindik markanın internet sitelerinin düzenlemelerinde, yapımlarında yer aldım. 2012 Anonymous Grubunun Devlet sitelerine saldırdığı dönemde, Devlet sitelerini ddos saldırılarına karşı koruma ve grup içerisinde haberleşme ağı ortamında görev aldım.

Hemşehrilerimiz seni neden tercih etmeli sence?

Hemşehrilerimiz beni ilk olarak kendi vatandaşı ve toprağındaki insan olduğu için, kaliteli iş ve güvenilir iş yaptığımız için, müşterilere iş sonrasında tam destek verdiğimiz için tercih etmelidir.

Son olarak hemşehrilerimize ne gibi bir mesaj verirsin?

Cide benim her yaz en az 10 gün gelip tatil yaptığım biryer. Ege, Akdeniz yerine Cideyi tercih ediyorum, çünkü memleketimi çok seviyorum. Cide için hemşehrilerime vereceğim naçizane mesajım memleketlerine sahip çıkmalarıdır. Cide gerek denizi gerekse doğasıyla bozulmamış bakir sayılabilecek bir turistik ilçe. Gezip görülecek bence çok yeri var. Özellikle doğa turizmi için çok elverişli. Cide'nin sadece yazı değil tüm mevsimleri değerlendirilebilir. Bunun için yetkililerin projeler üretmesi gerekir diye düşünüyorum. Bu konuda STK'larımıza, İşadamlarımıza ve ilçemizdeki yetkili mercilerde olan büyüklerimize çok büyük görevler düşüyor. Tabi ki bir birey olarak tüm topluma bu görev düşmekte. İnşallah Cide'miz çok iyi konumlara gelir. Ayrıca, sizin vasıtanızla tüm hemşehrilerinize selamlarımı yolluyor, saygılarımı sunuyorum.

Celal Mert Akın