Cide'de su ürünleri avcılığı toplantısı

Cide, su ürünleri avcılığı ile ilgili önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

  • 528
Cide'de su ürünleri avcılığı toplantısı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir’in girişimiyle Cide’de ilk defa “Su Ürünleri Avcılığı” ile ilgili toplantı yapıldı. Toplantıya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından üst düzey yöneticiler katıldı. Toplantıda, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Sayın Mustafa Altuğ Atalay ve Avcılık ve Kontrol Daire Başkanı Melih Er toplantıda önemli açıklamalarda bulundular.

13 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak 01 Eylül 2016 tarihinde yürürlüğe girmiş olan 4/1 Numaralı tebliğ ile ticari amaçlı su ürünleri avcılığı konusunda bilgiler verdiler. Genel Müdür Atalay, trol ve gırgır ağları ile avcılık yapan balıkçıları uyardı.

Toplantıda, Şube Müdürü İlhan Üze, 4/1 No’lu tebliğ ve bölgemiz balıkçılarını ilgilendiren düzenlemeler hakkında sunum yaptı.

Sunumun ardından Cide Su Ürünleri Kooperatifleri adına söz alan Ali Nazlı, bölge balıkçılığının geçmişi ve bu günü ile ilgili bilgi verdi.

Toplantıda açıklamada bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, “Balıkçılık ve su ürünleri konusunda İl Müdürlüğü olarak çok hassas davrandıklarını hedeflerinin ilimiz sınırlarında avlanan ve yetiştirilen su ürünlerinin ilimizde işlenmesinin ve pazarlanmasıdır. Sürdürülebilir balıkçılık için balıkçılarımızın tebliğ hükümlerine riayet etmesi gerektiğini ve geleceğimiz için hepimizin bu konuda sorumluluğundadır” dedi.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü M. Altuğ Atalay ile Avcılık ve Kontrol Daire Başkanı Melih Er, balıkçıların sorularını cevaplandırdı. Ayrıca yöre balıkçılarının taleplerini dinleyen Genel Müdür Atalay, bu talepler konusunda not alarak gerekli değerlendirmeyi Bakanlıkta yapacaklarını söyledi.

Balıkçı Gemileri İzleme Sisteminin (BAGİS) hayata geçmesiyle bölgede saha ve derinlik ihlalleri konusunda 12 metre ve üzeri balıkçı gemilerinin takip edilerek yasa dışı avcılık yaptıkları tespit edilen balıkçı gemileri hakkında işlem yapılacağını belirten Genel Müdür Atalay, trol ve gırgır ağları ile avcılık yapan balıkçılarımızı bu konuda uyardı.