Çiftçi: 'Vatandaşın, Adalete Güveni Kalmadı'

Kastamonu Baro Başkanı Av. Mehmet Çiftçi, eskiden adalete büyük güvenin hakim olduğunu fakat artık vatandaşların adalete güvenmediğini belirterek, bu güvenin yasal düzenlemelerle geri getirilmesi gerektiğini söyledi.

  • 337
Çiftçi: 'Vatandaşın, Adalete Güveni Kalmadı'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

MHP Kastamonu İl Başkanlığı'nın sivil toplum kuruluşlarıyla düzenlediği toplantıya katılan Kastamonu Baro Başkanı Av. Mehmet Çiftçi, “Ülkemizin geleceği ciddi manada tehdit altındadır, ülkemiz yüksek bir şelalenin ucunda bir uçurumun kenarında bekliyor” diye konuştu.

İnsanların canından sonra ikinci yaşam hakkının adalet olduğuna işaret eden Çittçi, şunları söyledi: 

“Herkes en kısa sürede en adil bir şekilde adalete erişmek ister. Bugün ülkemizde de adalete erişim noktasında çok ciddi manada sorunlar var. Eskiden polise, hakime, savcıya, avukata güven en yüksek düzeydeyken şimdi ise insanların en güvendiği kurumun başında adalet gelirken maalesef şimdi artık adalete hiçbir şekilde güvenmiyoruz. Bunun sebebi öncelikle tabii ki bizler, yani adaletin çalışanları ve unsurlarıdır. Daha dün Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım yargılanırken mahkemenin kararı sonrası Aziz Yıldırım ve bazı Fenerbahçeli yöneticiler beraat etti. Dün biz paşalarımızı, genelkurmay başkanlarımızı terör suçlarından içeriye atmıştık. Ne oldu, ne değişti şimdi bunlar terörle suçlanırken beraat ettiler. Bunları da mı paralel yapı yaptı. Maçta, sahada paralel yapı mı şike yaptı. El insaf, birazda vicdan sahibi olmak gerekiyor. Adaleti adalet gibi düşünmemiz gerekiyor” dedi.

Türkiye’de 1 Kasım’da erken genel seçimlerin yaşanacağını hatırlatan Çiftçi, şöyle konuştu: 

“Sonuç itibariyle gelinen nokta 1 Kasım erken seçimleridir. Parlamentoda seçilecek vekillerimizden ricamızdır, öncelikle halkımızın can güvenliğini temin edelim. İkincisi de, bizlerin adalet duygusunu en üst düzeyde olabilecek şekilde mahkemelerin, hakimlerin, savcıların, avukatların buralarda nasıl olması gerekiyorsa o şekilde olmasını sağlayacak yasal düzenlemeleri gerçekleştirsinler. Ülkemiz için beklentilerimiz bunlardır.”

Kastamonu’da istinaf mahkemesinin biran önce açılmasını isteyen Çiftçi, konunun da seçilecek milletvekilleri tarafından takip edilmesinin gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: 

“Yine Tosya ilçemizde Tosya Adliyesi'nin yapılması, İnebolu’da Adalet Sarayı’nın yapılması, İnebolu Cezaevi’nin restore edilmesiyle ilgili beklentilerimiz var. Seçilecek sayın vekillerimizden bu konuda destek istiyoruz. Birde şehrimizin en büyük sorunu haline gelen trafik sorununun çözülmesi için acil projeler yapılması, Doğu Çevre Yolu’nun artık bitirilerek hizmete açılmasını talep ediyoruz.”

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA)