Çiğdemler açtı, siyez toprakla buluşturuldu

İhsangazi'de baharın müjdecisi çiğdemlerin çiçek açması ile 12 bin yıllık coğrafi işaretli siyez toprakla buluşturulmaya başlandı.

  • 936
Çiğdemler açtı, siyez toprakla buluşturuldu

Günümüze kadar bozulmadan gelen ve ‘Hitit buğdayı’ olarak da anılan siyez, Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde toprakla buluşturuluyor.

İlçede yaklaşık 12 bin dekar alanda ekilen ve buğdayın atası olarak bilinen coğrafi işaretli ürün siyez buğdayının ekimi, çiğdemlerin çiçek açması ile yapılmaya başlandı.

Çiğdemler açtı, siyez toprakla buluşturuldu

Bölgede “kabulca”, “kaplıca” veya “Hitit buğdayı” olarak da bilinen siyezin ekimi sırasında hiçbir kimyasal madde kullanılmıyor.

Traktörlerle tamamen doğal olarak ekilen siyez, sulanmadan ve hiçbir gübre kullanılmadan yetişiyor ve Ağustos ayında da hasadı yapılıyor.

Çiftçiler tarafından yetiştirilen siyezden yapılan ürünler ise vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Çiğdemler açtı, siyez toprakla buluşturuldu

“Kış sebebiyle ekemediğimiz ürünlerimizi yeni sezonda ekmeye çalışıyoruz”

İlçede siyez yetiştiriciliği yapan Sabahattin Ciğerci, “Kasım ayında bir kısım siyezimizi ektik. Kış sebebiyle ekemediğimiz ürünlerimizi yeni sezonda ekmeye çalışıyoruz. Bereketli bir yılın geçmesini bekliyoruz. Ağustos ayı gibi de hasadını yapacağız.” dedi.

Çiğdemler açtı, siyez toprakla buluşturuldu

“Çiğdemlerin çiçek açması ile siyezimizi toprakla buluşturuyoruz”

Çiftçi Yasin Ciğerci ise çiğdemlerin çiçek açması ile ekim yapmaya başladıklarını kaydederek, “12 bin yıllık ata tohumu siyez buğdayımızı toprakla buluşturuyoruz. Kasım ayında siyez buğdayını ekmeye başlamıştık ama kış şartlarından dolayı birçok tarlamızı ekememiştik. İlkbaharın gelmesini belirten çiğdemlerin çiçek açması ile buğday siyezimizi toprakla buluşturuyoruz.” diye konuştu.