Daday'da İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy anıldı

Kastamonu'nun Daday ilçesinde İstiklal Marşı'nın kabulünün 97'inci yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma töreni düzenlendi.

  • 464
Daday'da İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy anıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Daday Atatürk Ortaokulu’nun ev sahipliğinde Daday İmam Hatip Lisesi konferans salonunda düzenlenen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan Daday Kaymakamı Ömer Ahmet Özdemir, “Her kelimesinin inanç, her dizesinde iman, her kıtasında cesaret ve kararlılık olan İstiklal Marşımız, karanlık ufkun ardından doğacak şafağı müjdelemiş, bu çerçevede bağımsızlık özlemini ateşlemiştir. Bu nedenle Mehmet Akif, tarihte kalmış öncü ve örnek bir kişi değil aynı zamanda günümüzde ve gelecekte de yaşaması gereken kanaat önderi, fikir adamı ve tarihi bir şahsiyet olarak görülmektedir. Öğrenci kardeşlerimize de her zaman söylediğimiz bir nasihatimiz bu sıralardan iyi insan duyarlı birey ve vatansever olarak mezun olunuz. Mesleğiniz iyi bir insan olma özelliğinizden sonra gelecektir. Kim olduğunuz ve nerden geldiğiniz her zaman aklınızda olsun Siz ki ‘Milli Marş para ile yazılamaz’ diyen bir şairin torunlarısınız” dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler, günün anlam ve önemine binaen şiirler okudu. Ayrıca törende öğrenciler tarafından hazırlanan oratoryo gösterisi sunuldu. Program, İstiklal Marşı’nın kabulünün yıldönümü etkinlikleri kapsamında okul içinde çeşitli dallarda dereceye giren öğrencilere Kaymakam Ömer Ahmet Özdemir, Belediye Başkanvekili Zahit Çiftçi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Demir ve Milli Eğitim Şube Müdürü Gülseren Ambarcı tarafından ödül verilmesi ile son buldu. Programın ardından protokol üyelerine ve vatandaşlara, günün anısına okul idaresi tarafından hediyeler verildi.