Demir, Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerini Meclise Taşıdı

AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, bu yıl 25'incisi kutlanacak olan Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerini Anma ve Kastamonu Evliyalar Haftası etkinliklerini TBMM kürsüsüne taşıdı. 

  • 903
Demir, Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerini Meclise Taşıdı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Meclis kürsüsünden Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri ve Kastamonu Evliyaları hakkında bilgiler veren Demir, TBMM’de milletvekillerini 06-08 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan 25. Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerini Anma ve Kastamonu Evliyalar Haftası etkinliklerine davet etti.

Sözlerine şehitlere rahmet dileyerek başlayan AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, “Kastamonu’da her yıl Mayıs ayının ilk haftasında andığımız Şeyh Şaban-ı Veli ve Evliyalar haftası nedeni ile söz almış bulunmaktayım. Hz. Mevlana, Hacı Bektaşi Veli, Hacı Bayramı Veli ve 16. Yüzyılda Şeyh Şaban-ı Veli. Anadolu’nun 4 muhafızları; Medeniyet coğrafyamızın; birlik, dirlik ve huzur timsalleri. Milletleşmemizin kökleşmesi için ahlaki, insani ve medeni değerleri yaşayan, yaşatan beşer fedaileri” dedi.

Her şehrin bir manevi sultanının olduğunun unutulmamasını isteyen Demir, “Geçmişten günümüze birçok hükümdarlıklar beylikler gören, Kastamonu’nun manevi sahibi de Hz. Pirimiz Şeyh Şaban-ı Veli’dir” dedi.

“Kastamonu, Şeyh Şaban-ı Veli’nin şehridir” diyen Demir, şunları kaydetti: “Bu sebepten dolayı aziz bir şehirdir. Kastamonu’da doğan bu ilim ve irfan güneşi de; doğu ve batı düşünce dünyasını, fikir dünyasını aydınlatmıştır. Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri irşat usulüne yeni metotlar kazandırarak üç yüz halife yetiştirmiştir. İnsanları aydınlatmak için görevlendirilen bu Halveti-Şabaniye tarikatı halifeleri, Anadolu, Mısır, Hicaz, Pakistan, Kuzey Afrika, Balkanlar ve pek çok ülkede ilim ve irfan hizmetlerinde bulunmuşlardır. Şeyh Şaban-ı Veli, toplumumuza yön vermiş onun manevi temellerinin buluşmasında rol almış ve bugün hala bu rolü yerine getiren özel bir kişidir. Kısaca; onu tanımak, anlamak, çocuklarımıza öğretmek ve dünyaya tanıtmak önemli görevlerimiz arasındadır. Çünkü kendi geçmişini bilmeyen toplumlar, geleceklerini de planlayamazlar. Gönül sultanlarının bereketlerinden nasiplerini alan insanlar o gönül sultanlarının manevi varlıklarını hissederek yaşarlar. Bu sebeple ki Şeyh Şaban-ı Veli sadece kendi döneminde değil, tüm Dünya ve şahsiyetler üzerinde önemli tesirler meydana getirmiştir. Şeyh Şaban-ı Veli, Pir makamına ulaşmış ve kırk yılı aşkın bir süre irşad görevini yerine getirdikten sonra 1568 yılında vefat etmiştir.”