Devrekani TDİOSB'de ihale sonuçlandı

Devrekani Belediye Başkanı Altıkulaç, Devrekani Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi ihalesinin sonuçlandığını söyledi.

  • 1556
Devrekani TDİOSB'de ihale sonuçlandı

Devrekani ilçesinde 1290 dekar alanda kurulması planlanan ve 21 Ekim 2021'de kuruluş protokolünün onaylanması ile tüzel kişilik kazanan 17 bin baş kapasiteli Devrekani Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) ihalesi sonuçlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığında yapılan ihaleyi 268 milyon 790 bin TL ile ALYA Grup aldı.

Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, "Bugün Tarım ve Orman Bakanlığında Devrekani Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgemizin (TDİOSB) yapım ihalesi vardı. İhalemiz sonuçlandı. 268 milyon 790 bin TL ile ALYA Grup yapım ihalesini aldı. Başta Devrekani'miz, ilimiz ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun." açıklamasında bulundu.

Kurucuları arasında Kastamonu Valiliği İl Özel İdaresi, Devrekani Belediye Başkanlığı, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası ile Kastamonu Ticaret Borsası'nın yer aldığı Devrekani Besi TDİOSB'de, 102 adet besi işletmesi ile 2 adet sanayi tesisinin kurulması planlanmıştı.

Proje ile Kastamonu ilinde besicilik yapan yetiştiricilerin kümelenerek TDİOSB çatısı altında güçlerini birleştirmeleri, besicilik faaliyetlerinin altyapısı tamamlanmış modern işletmelerde ve daha ekonomik şartlarla yürütülmesinin sağlanması, üretilen ürünlerin sanayi tesislerinde işlenerek katma değerinin artırılması, yetiştiricilerin gelirlerinin artırılması, aynı zamanda 1000 kişiye de istihdam sağlanması hedeflenmişti.

Tüzel kişilik kazanmasını müteakip müteşebbis heyet ve yönetim kurulu tarafından, gerekli iş ve işlemlerin hızlı bir şekilde yerine getirilerek yatırım programında yer alması için talepte bulunulan proje, 2022 yılı yatırım programına alınmıştı.