Devrekani Yerel Eylem Grubu Derneği hizmet binası açıldı

Devrekani Yerel Eylem Grubu Derneği hizmet binasının açılışı yapıldı.

  • 1702
Devrekani Yerel Eylem Grubu Derneği hizmet binası açıldı

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, IPARD II Programı kapsamında, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu işbirliği ile yürütülen, “Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması- LEADER Yaklaşımı” tedbiri kapsamında, Devrekani İlçesi merkez ve köylerini kapsayan ve kırsal alanların kalkındırılması amacıyla kurulan ve faaliyetlerini sürdüren Devrekani Yerel Eylem Grubu (YEG) Derneği, dernek hizmet binası ve dernek hizmet aracının açılışını gerçekleştirdi.

Devrekani Yerel Eylem Grubu Derneği Başkanı Dr. Gül Banu Çiçek Bideci, açılış programında yapmış olduğu konuşmada; "Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması-LEADER Yaklaşımı tedbirine yönelik Yedinci Başvuru Çağrı İlanı ile birlikte Devrekani Yerel Eylem Grubu Derneği olarak hazırlamış olduğumuz YKS (Yerel Kalkınma Stratejisi) Projesi, Türkiye 2.’si olarak onay almış bu kapsamda 1 milyon 922 bin 155 TL’lik proje bütçesine imza atmıştır.

3 yıl sürecek bu proje kapsamında, kırsalda turizmin kalkındırılması, kadınların sosyal hayata entegre edilerek yetenek kazandırılması, YEG üyeleri ve personeli dahil yerel halkın eğitimi,YEG bölgesinde bilgi, animasyon ve tanıtım faaliyetlerinin düzenlenmesi, yerel halkın ulusal ve uluslararası seminerlere, çalıştaylara, toplantılara ve çalışma ziyaretlerine ve Ulusal Kırsal Kalkınma Ağı ve AB ağ etkinliklerine katılımı, sosyal, ekonomik, pazarlama ve benzeri çalışmaların hazırlanması, etkinlikler (köy festivalleri, yarışmalar, fuarlara katılım ve benzeri faaliyetler), topluluğun ortak çıkarına yönelik malzeme ve teçhizat alımı, topluluk binalarının küçük ölçekli yenilenmesi, kamusal alanların ve turistik yolların iyileştirilmesi ve küçük ölçekli altyapı ve benzeri faaliyetler, tarihi binaların restorasyonu için tasarım planları ve ayrıca derneğin genel giderleri de desteklenecektir. Projeye imza attığımız günden bugüne neler yaptık; Derneğimiz hizmet binasını kurduk, dernek hizmet aracımızı kazandırdık, müdür ve uzman kadromuzu oluşturduk, kadınlarımıza kişisel gelişim semineri düzenleyerek 50 kişinin faydalanmasına imkan sağladık. Temenni ediyorum ki, elbirliği ile derneğimizin projelerini birlikte gerçekleştirecek, Devrekani ilçesini hakettiği değere ulaştıracağız. Derneğimiz ilçemize hayırlı uğurlu olsun dedi.

Devrekani Yerel Eylem Grubu Derneği’nin açılış programına Devrekani İlçe Kaymakamı Yücel Erdem, Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürü Fatih Önlem, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Savaş, MNG Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Aydoğan Süer, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve ilçe halkı katılım gösterdi.

Açılış programı sonrası konuklara ilçenin coğrafi işaretli lezzetleri banduma ve cırık tatlısı ikramında bulunuldu.