Diyanet İşleri Başkanından İslam alimlerine çağrı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Irak'taki mezhep çatışmalarının son bulmasında İslam alimlerine büyük vazifeler düştüğünü söyledi.

  • 472
Diyanet İşleri Başkanından İslam alimlerine çağrı
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Diyanet İşleri Başkanı, İslam alimlerine çağrıda bulundu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Irak’taki mezhep çatışmalarının son bulmasında İslam alimlerine büyük vazifeler düştüğünü söyledi.

Irak Alimler Meclisi Başkanı Şeyh Dr. Mahmut Abdülaziz El-Anı ve beraberindeki heyet Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i makamında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Her kavmin, her milletin farklı imtihanları olmuştur. Ancak Iraklı kardeşlerimizin son asırda yaşadıkları imtihanlar ise çok daha ağır olmuştur. Hepimiz Iraklı kardeşlerimizin hüznünü yüreklerimizde hissediyoruz” diye konuştu.

“İSLAM ALİMLERİNE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR”

Irak’ta yaşanan mezhep çatışmalarından duyduğu üzüntüyü de dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez şöyle konuştu:
“Irak’ta diktatörlük döneminde çok zorlu bir imtihan yaşandı. Daha sonra işgal, imtihanı daha da zorlaştırdı. Milyonlarca insan hayatını kaybetti. Çocuklar yetim, anneler dul kaldı. Bu da zorlu bir imtihandı. Bu imtihanların hepsi geçti, ancak daha sonra Irak’ın son imtihanı çok daha ağır oldu. O da bütün kardeşlerin mezhepçilik yüzünden birbirine düşmesiydi. Aslında bu hepsinden daha zor bir imtihandı. Bu imtihanın sadece Iraklı kardeşlerimiz tarafından yaşanan bir imtihan olduğu da söylenemez. Bu, iman sahibi her Müslüman’ın yaşadığı bir imtihandır. Bu imtihanı aşmak için her zamankinden daha çok işbirliği gerekmektedir, burada en büyük görev İslâm âlimlerine düşüyor. Herkes mezhepçilik yapabilir ama alimler asla mezhepçilik yapamaz. Bize düşen İslam’ın ana yolunda, Kur’an ve sünnet yolunda ısrar edip buluşmaktır. Kardeşlik hukukumuzu korumak ve geliştirmektir. Bir an evvel yaralarımızı sarmak; beldelerimizi tekrar selam ve barış yurduna dönüştürmektir.”

“IRAK’TAKİ İSLAM KÜLTÜR MİRASININ HARAP EDİLMESİ KALBİMİZİ HÜZÜNLENDİRİYOR”

Görmez, “Iraklı kardeşlerimizin hüznünü paylaşırken, kalbimizi asıl hüzünlendiren bir diğer husus ise ilim ve selam yurdu Irak’ın o büyük mirasının harap edilmiş olmasıdır. Kütüphanelerinin, medreselerinin harap olması kalbimizi hüzne boğuyor. Bu büyük mirası tekrar ihya etmemiz gerekir” dedi.

“SURİYE’DEKİ ACILARIN DİNMESİ İÇİN HERKESİN GAYRET GÖSTERMESİ GEREKİYOR”

Suriye’de devam eden olaylara da değinen Görmez, “Bütün bu hüzünlerin yanında son zamanlarda kalbimize bir acı daha düştü. O da Şam’a düşen acıdır. 250 bin Suriyeli kardeşimizi ülkemizde misafir ediyoruz. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak her hafta Halep’e yardımlar gönderiyoruz. Bu acının dinmesi için hep birlikte daha fazla gayret göstermemiz gerekiyor” diye konuştu.

Irak Alimler Meclisi Başkanı Abdülaziz El-Anı ise Irak’taki durum ve Başkanlığını yürüttüğü Alimler Meclisi hakkında Başkan Görmez’e bilgi verdi.