Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlandı

Kastamonu'da 'Dünya Veteriner Hekimler Günü' düzenlenen programla kutlandı.

  • 1114
Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlandı

"Dünya Veteriner Hekimler Günü" nedeniyle düzenlenen programda konuşan Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, kendisinin de bir veteriner hekim olduğunu belirterek, meslekte yaşananan sorunların en kısa sürede çözüleceğine inandığını söyledi.

Her yıl nisan ayının son haftasında kutlanan "Dünya Veteriner Hekimler Günü" çerçevesinde Kastamonu Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda Şehit Şerife Bacı ve Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program, bir otelin toplantı salonunda devam etti.

Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, "Bu yılki tema, insan sağlığının temel hedefleriyle birlikte girişimleri ve temeliyle ilgili. Hakikaten geçtiğimiz yıllarda tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen pandemiyle alakalı birçok şey olmadan hayatımızı sürdürürken gıdasız hayatımızı sürdüremediğimizi gördük. Bu illetten ülkemizin bir an evvel kurtarılmasının ne kadar önemli olduğunu hepimizi biliyorduk ve aşıyı da veteriner hekim olan bir büyüğümüzün bulmuş olması ve halk sağlığına katkıda bulunması bir kere daha perçinledi. 5-6 yıldır siyasete atıldık ama 25 yıldır bir fiil veterinerlik mesleğini yaptım. Bizim meslek büyüklerimiz var. Bu mesleği icra eden meslektaşlarımız bulunuyor. Yeni mesleğe başlayacak öğrencilerimiz var. Ülkemizin belli noktalarda markalaşmasında biz veteriner hekimlerin büyük katkısı olmuştur. Örneğin simental hayvanın ülkemizde Kastamonu adıyla anılması tamamen veteriner hekimlerimizin eseridir. Burada kıymetli büyüklerimiz bulunuyor, onların sayesinde onların o günkü gayret ve destekleriyle olmuştur. Ben onların o günkü gayretleri için meslek büyüklerime teşekkür ediyorum." diye konuştu.

"Veteriner hekimlerimize giderek artan şiddetin önlenebilmesi için Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınması esasen toplum sağlığını koruyacaktır"

Kastamonu Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Hacı İbrahim Maşalacı, "Bugünü kutlamamızdaki amacımız tüm dünyadaki veteriner hekimlik organizasyonları arasındaki iş birliği ve etkileşimi güçlendirmek, veteriner hekimlerin, hayvanların ve diğer tüm canlıların hayatını korumaya yönelik çalışmaları vurgulamak, bugün ile veteriner hekimlik mesleğinin önemi hakkında farkındalığın artırılmasıdır. Hayvanları hastalıklardan korumak, acı çeken ama anlatamayan dilsiz canlıları korumak, meslek mensuplarına manevi bir mutluluk vermektedir. Kendilerini mesleklerine adamış ve tutkuyla çalışan veteriner hekimlerin, ne kadar zorlu şartlarda görev yaptıkları çoğu kez bilinmemektedir. Bu nedenle Dünya Veteriner Hekimler Günü, mesleğin tüm yönleriyle dünyada tanınmasına vesile olmakta ve veteriner hekimlerin çalışma şevkini arttırmaktadır." ifadelerini kullandı.

Programa AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Halil Uluay ve Serap Ekmekci, Kastamonu İl Emniyet Müdürü Kayhan Ay, Tarım ve Orman İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu ile il ve ilçelerde görev yapan veteriner hekimler ile çok sayıda davetli katıldı.