Düz çizgileri bozuk görmek 'sarı nokta' habercisi olabilir

Prof. Dr. Kaya "Sarı nokta hastalığı, bakılan cisimlerin merkezinde anormallik, çizgilerin kırılarak devam etmesi, bulanıklık, az görme, renkli görmede azalma gibi belirtiler gösteriyor. Kişi, bir gözünü kapatarak bu rahatsızlığı fark edebilir" dedi.

  • 935
Düz çizgileri bozuk görmek 'sarı nokta' habercisi olabilir
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Düzce Üniversitesi (DÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Kaya, görme kaybına yol açan "sarı nokta" hastalığının, kişinin düz çizgileri, yamulmuş ya da kırıklı şekilde görmesiyle belirti verdiği belirtti.

Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, "sarı nokta" olarak bilinen maküla dejenerasyonu hastalığının, gözün esas görmeden sorumlu olan kısmının yapısal olarak bozulmasıyla ortaya çıktığını ve erken teşhis ile kolayca tedavi edilebileceğini belirtti.

Hastalığın, yüksek ısı ya da toksik maddeye maruz kalınan mesleklerde daha çok oluştuğunu ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

"Sarı nokta hastalığı, bakılan cisimlerin merkezinde anormallik, çizgilerin kırılarak devam etmesi, bulanıklık, az görme, renkli görmede azalma gibi belirtiler gösteriyor. Kişi, bir gözünü kapatarak bu rahatsızlığı fark edebilir. İlerleyici olan kuru tip sarı noktalarda tedaviye yanıt almak bazen zor oluyor. Ödemle beraber olan yaş tip sarı noktaların tedavisi daha kolay oluyor."

Kaya, tedavi edilebilir bu hastalıkta erken teşhisin çok önemli olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Örneğin hasta bize geldiğinde yüzde 50-60 oranında görüyorsa, tedavi ile en azından bunu yerinde tutup ilerlemesini önleyebiliyoruz. Bazı hastalarımızda erken tedavi ile görme oranı yüzde 100'e çıkabiliyor. Hiç tedavi edilmezse olduğu yerden daha kötü aşamalara geliyor. Yani yıllar içerisinde gözde görme tamamen kaybolabiliyor."