Ekonomiye yıllık 108,3 milyon TL katkı sağlayacak

DSİ Genel Müdürlüğü'nden Kırık Barajı bilgilendirmesi yapıldı. Ekonomiye yıllık 108,3 milyon TL katkı sağlayacağı belirtildi.

  • 1598
Ekonomiye yıllık 108,3 milyon TL katkı sağlayacak

Devlet Su İşleri (DSİ), Kastamonu’da yaptığı yatırımlarla bereketli toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Kastamonu ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Nasrullah Gazetesi'nin haberine göre; DSİ'den yapılan açıklamada: “DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. Çalışmaları devam eden Kastamonu Kırık Barajı'nın tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 75 bin 800 dekar tarım arazisinin sulanmasını ve Kastamonu iline 13,82 hm3/yıl içme suyu temini sağlanacak. Baraj derivasyon tünelinde kazı, beton, enjeksiyonlar ve tünel çıkışı sanat yapıları imalat ve gövde kazıları tamamlandı. Barajda gövde ve dolusavak imalatlarına devam edilmektedir. Temelden yüksekliği 107,8 metre ve su depolama kapasitesi 42 milyon m3 olan Kastamonu Kırık Barajı'nın tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 108 milyon 351 bin 608 TL katkı sağlanması hedefleniyor” denildi.