Ercan Çelik hocamızla taekwondo röportajı

Taekwondo antrenörü Ercan Çelik 'Uluslararası arenada Türk Bayrağını göndere çektirerek İstiklal Marşı'nı okutmanın hasreti gönlümde büyük bir ukde olarak kalmıştır' dedi.

  • 2938
Ercan Çelik hocamızla taekwondo röportajı

Hocam kendinizden bahsedermisiniz?

1983 yılında Kayseri’de doğdum. ilk, orta ve lise eğitimimi Kayseri’de yaptım. Üniversite Eğitimimi Niğde Üniversitesi Aksaray  Beden Eğitimi Spor Ve Yüksek Okulu’nda 2004 yılında tamamladım. 2006 Yılında Kastamonu’nun Araç İlçesine bağlı İğdir Köyündeki İğdir Lisesi’nde kadrolu olarak öğretmenlik görevime başladım. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Taekwondo ile tanışmanız nasıl oldu?

Taekwondoya 1992 yılında Kayseri’de,Türkiye’de önemli başarılara imza atmış olan Bahçeci Kardeşler ünvanı ile tanınan Ali ve Nuri Bahçeci’nin salonunda başladım.

Başarılarınız nelerdir?

Sayısı belli olmayan Kayseri ve çevre iller şampiyonluklarından sonra ilk Türkiye derecesini 1997 yılında Çorum’da kazandım. Daha sonra hem müsabakada hem poomsaede olmak üzere 4 kez Türkiye şampiyonluğu, 1 kez Türkiye İkinciliği, 4 kez Türkiye Üçüncülüğü ve milli takım seçmelerinde başarılı oldum. Ancak anlamadığım nedenlerle bir defa bile Uluslararası şampiyonada mücadele etme fırsatı verilmedi. 2005’te Üniversitelerarası Türkiye Taekwondo şampiyonasında üçüncülük elde ettikten sonra 2006 yılında Kastamonu'nun Araç İlçesi İğdir Köyünde bulunan İğdir Lisesinde öğretmenlik görevime başladım. Akabinde sporculuk hayatımın yerini antrenörlük aldı. Uluslararası arenada Türk Bayrağını göndere çektirerek İstiklal Marşı’nı okutmanın hasreti gönlümde büyük bir ukde olarak kalmıştır. Ancak bu hedefime sporcularım ile ulaşarak gönlümdeki ukdeyi gerçekleştireceğime inanıyorum.

Taekwondo’daki kariyeriniz, Kastamonu’daki çalışmalarınız nelerdir?

Siyah Kuşak 5. Dan, 2. Kademe Antrenör, aynı zamanda Ulusal Poomsae hakemiyim. İğdir Köyü’ndeki taekwondo faaliyetlerine 2008 Yılının Kasım ayında Halk Eğitim desteği ile 45 sporcuyla halıflekslerin üzerinde başladım. 2009’da İğdir Lisesi Spor Kulübü kuruldu. Köy Muhtarının ve esnafın desteği ile inşaat halindeki bir yeri salon haline getirdik. Yaklaşık olarak haftanın 6 günü antrenman yapan sporcularımız, 2011-2012 yıllarında, Türkiye Poomse Şampiyonasında, Okullararası Türkiye şampiyonasında ve Kulüpler Türkiye Şampiyonasında köy yerinden çıkardıkları derecelerle taekwondo tarihine geçtiler. Bütün imkansızlıklara rağmen ve köy yerinde böyle bir çalışma yapmanın zorluklarına rağmen, İğdir Köyü ilklerin yaşandığı bir yer haline geldi.

Son olarak diyecekleriniz nelerdir?

Çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Eşim Gülden Çelik’inde Siyah 3.Dan, 1. Kademe Antrenör olması işimizi daha da kolaylaştırıyor. Amacımız kaliteli insanlar yetiştirerek topluma faydalı işlere imza atmak. Köy yerinde böyle bir faaliyetin olması buradaki gençler için büyük bir nimet. Şu anda salonumuzda 22 kişi siyah kuşak 2. Dan sahibi. Önümüzdeki seneye kadar 20 kişi daha antrenörlük seviyesine ulaşacak inşallah. İnşallah bu gençler ileride antrenör olacak ve topluma faydalı faaliyetlere imza atacaklar. Hedefimiz 2013 Yıldızlar ve Gençler Avrupa Şampiyonasına sporcu gönderebilmek ve orada İstiklal Marş’ımızı söyleterek hasretiyle yandığımız, her İstiklal Marşını söylediğimde hatırladığım yüreğimdeki ukdeyi gerçekleştirmek. Rabbim inşallah hayırlısı ile bunu bize nasip eder. Son olarak benim üzerimde büyük emekleri olan Ali Bahçeci hocama şükranlarımı sunuyor, ahiret alemine göç etmiş olan ikinci babam diye nitelendirdiğim Nuri Bahçeci hocama Allah’tan rahmet diliyor, makamı cennet olsun, nur içinde yatsın, Rabbim razı olduğu kullar arasına dahil eylesin temennisiyle sözlerime son veriyorum.

Kastamonu Güncel Yönetimi olarak hocamız Ercan Çelik’e başarılar dileyerek bizlere ayırmış olduğu değerli vakitlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.