Erdoğan'dan Hollanda'ya sert tepki! "Bedelini ödeyeceksiniz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hollanda'daki diplomatik skandala tepki göstererek, 'Hollanda, Çarşamba günü yapılacak bir seçime sen Türkiye-Hollanda ilişkilerini feda ediyorsan bunun bedelini ödeyeceksin. Daha biz olması gerekenleri henüz yapmış değiliz" dedi.

  • 603
Erdoğan'dan Hollanda'ya sert tepki! &quotBedelini ödeyeceksiniz"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen “Uluslararası İyilik Ödülleri” törenine katıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda'da yaşanan diplomatik skandala değinerek, "Son birkaç gündür yaşanan olaylar, gördüklerimiz, dikkat edin tamamen İslamofobik tezahürleridir. Batı gerçek yüzünü son birkaç gündür açık ve net ortaya koymuştur. Ben olaylar başladığında bunların faşizan birer baskı olduğunu söyledim. 'Nazizim yeniden hortladı' dedim. Arkasına şunu ilave ettim. 'Ben Nazizimin bittiğini zannediyordum ama aldanmışım' dedim. Rahatsız oldu beyefendiler. Dün gece bizim Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Sayan kardeşime kalkıp da kendi başkonsolosluk binasına diplomatik bir araçla gitmesini engelleyen zihniyet, bunu uluslararası diplomasiye ve dünyaya acaba nasıl anlatacak. Şöyle mi anlatacak 'biz davet etmedik ki.' Ben istediğim ülkeye elimde pasaportum varsa istediğim gibi giderim. Uluslararası seyahat özgürlüğü çerçevesinde de giderim, diplomat olarak da giderim. Ama Nazizm olduğu zaman, faşizm olduğu zaman 'benim dediğim doğrudur anlayışı ile bunlar orada konsolosluk kapısını kilitleyecek kadar, konsolosumuzu dışarı çıkarmayacak kadar ileri gitmişlerdir" diye konuştu.

Sabaha kadar Başbakan Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon konuşmalarının devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, "Alınan cevaplar enteresan. ‘Çıkması lazım’. Peki Hollanda, Çarşamba günü yapılacak bir seçime sen Türkiye-Hollanda ilişkilerini feda ediyorsan bunun bedelini ödeyeceksin. Daha biz olması gerekenleri henüz yapmış değiliz. Fatma kardeşimiz her şeyden önce bir Nene Hatun olarak orada onların etten duvarına karşı her türlü girişimi yaptı. En sonunda oradan ayrılmasını tavsiye ettik ve ayrıldı. 1.5 saatte kendisini sınır dışı etmeden önce arabanın içinde, hatta ‘karakolda çay kahve ikram edelim demişler’. Fakat Fatma kardeşim 'Biz istemiyoruz' demiş ve arabada orada bekletmişler. Bu duruş çok önemli. Şimdi bundan sonraki süreç işleyecek" ifadelerini kullandı.

Hollanda'da yapılacak seçimler öncesinde orada yaşayan Türk vatandaşlarına da çağrıda bulunan Erdoğan, "Çarşamba günü bakalım ne olacak. Hollanda’daki oy kullanacak kardeşlerime sesleniyorum. Sizler zaten gereğini yapacaksınız ben biliyorum. Bir tane ırkçı var, şuraya bak. Avrupa ırkçılığa gidiyor. Ne demek ırkçılık, bu bölücülük, ayrımcılık nedir. Neredesin Avrupa Birliği. Ondan sonra Tayyip Erdoğan Avrupa Birliğine çattığı zaman rahatsız oluyorlar. Rahatsız olacaksınız" şeklinde konuştu.

Konuşmasında Almanya'ya da tepki gösteren Erdoğan, "Adamlar bizim 18 maddelik paketi yalan yanlış anlatıyor. Ve bu Almanya’nın devlet televizyonu. Yani ne diyor, ‘biz hayır diyoruz’ diyor. Sana ne ya. Ben diyorum ki demek Türkiye’de ‘evet’ diyenler istikamet üzeredir. Çarşamba günü yapılacak seçimden sonra gerekli değerlendirmeleri yapacağız ve nasıl bir tavır takınacağımızı ortaya koyacağız. Çünkü bu cevapsız bırakılamaz. Benim Dışişleri Bakanıma, Ekonomi Bakanıma, oralarda her türlü edep dışı davranışları yapanlar bunun bedelini ödeyecek. Benim Hollanda’daki vatandaşlarımız üzerine atlarla yürüyen, kendi içlerindeki o hırslarını köpekleri sürmek suretiyle ortaya koyanlar bunun bedelini ödeyecekler. Bunların içinde birçoğu Hollanda vatandaşı. Çıkmış biri 'Türkler burayı terk edecek' diyor. Terk etmeyecekler. Bunlar oranın vatandaşı. Bu daha da gelişecek ve genişleyecek. Bunun bedelini her türlü ödeyecekler. Diplomasi nedir onu da öğrenecekler. Uluslararası diplomasi nedir onu da öğrenecekler" dedi.