ETİBAKIR Küre Kapasite Artışı Toplantısı

Etibakır A.Ş'nin ocaklarındaki kapasite artırımı ile ilgili ÇED raporu konusunda kamuoyunu aydınlatmak amacıyla Küre ilçesinde bir toplandı düzenlendi.

  • 346
ETİBAKIR Küre Kapasite Artışı Toplantısı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Küre Belediye Başkanı Kamil Aydınlı, Etibakır A.Ş Genel Müdürü Ahmet Tezcan, Yeraltı İşletme Müdürü Kazım Küçükateş, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı Etibakır A.Ş Küre İşletmesi kapasite artırım toplantısında projeyi hazırlayan EN-ÇEV yetkilisi tarafından bilgilendirme yapıldı. İlginin yoğun olduğu toplantı, daha sonra soru cevap yöntemi ile devam etti.

Uygulanacak proje ile 1 milyon 8 bin ton olan mevcut yıllık üretim kapasitesinin yıllık 1 milyon 500 bin tona çıkacağı, bunun dışında herhangi bir ekipman, ekstra bina, inşaat faaliyetinin söz konusu olmayacağı, 721 olan personel sayısında artma ya da eksilme olmayacağı belirtildi.

Etibakır A.Ş. çevre yetkilisi, patlamalarla ilgili, "Patlamalarda herhangi bir değişiklik olmayacak, artma ya da azalma söz konusu değil. Zaten proje sahibinin aktardığı üzere normalde 20-22 yıl maden ömründe herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Buradaki işletme faaliyetleri aynı şekilde devam edecektir” şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilisinin sık sık müdahale etmek zorunda kaldığı toplantıda taleplerini dile getiren vatandaşlar ise, "Küre hiçbir şey alamazsa bu toplantı neden yapılıyor? Biz de Küreliler olarak, Küre çocuğumuzu korumak zorundayız" dediler.

Bakanlık yetkilisi, bu taleplerin yetkili firma ile görüşebileceğini vurguladı.

Talepler arasında ayrı bir toplantı yapılma isteğinin de dile getirildiği bilgilendirme toplantısı yaklaşık 2 saat sürdü.

MUHAMMED KÖMEÇOĞLU (İHA)