Formda bir ramazan ayı nasıl geçirilir?

Diyetisyen İrem Yıldıran, sağlıklı ve formda bir ramazan ayı geçirmek için neler yapılması gerektiğini anlattı.

  • 7622
Formda bir ramazan ayı nasıl geçirilir?

Diyetisyen İrem Yıldıran, ramazanda sağlıklı ve formda kalmak için önerilerde bulundu.

"Sahur olmazsa olmaz

Sahur, Ramazan'da en önemli öğünümüzdür. Ramazan ayı boyunca mutlaka sahura kalkılmalı, sahurda da yağlı, tuzlu ve sizi susatacak besinler yerine kahvaltılık tüketiminin ardından süt ve meyve gibi hafif bir öğün tercih edilmelidir.

Sahurda tüketilen yumurta gün boyu tok tutar

Kaliteli protein kaynağı olan yumurta; protein ve kaliteli yağ içeriği sayesinde Ramazan’da da dengeli beslenmeye destek oluyor. Oruçla birlikte öğün sayısının azalmasıyla tüm gün aç kalan vücudun daha uzun süre tok kalması ve daha enerjik olması için sahur sofralarınızdan 1 yumurtayı eksik etmeyin.

Tatlı seçiminize ve saatine dikkat

Orucunuzu açtınız, yemeğinizi yediniz. Hemen arkasından meyve ya da tatlı yemeyin. Bırakın mideniz yediğiniz besinleri sindirirken biraz dinlensin. Aradan en az 1-1,5 saatin geçmesini bekleyin. Az şekerli, hafif sütlü tatlılar tercihiniz olsun.

İftarı iki bölümde tüketin

Ramazan Ayı’nda en önemli nokta uzun süre açlık ve uzun süreli açlığın üzerine yapılan ilk öğün yani iftar. Su ile orucunuzu açtıktan sonra 1 hurma tüketimi posa içeriği yüksek bir karbonhidrat olmasından kaynaklı iyi bir tercihtir.

Ardından 1 kâse çorba, 1 dilim tam buğday ekmeği ve salata ile mideyi yaklaşık 25-30 dakika dinlenme sürecine çekin. Bu sayede hem hazmı kolaylaştırmış hem de hızlı bir şekilde tüketmediğiniz için beyninize tokluk sinyallerinin iletilmesine yardımcı olursunuz.

Ana yemek kısmına geçildiğinde; mevsim sebzeleriyle zeytinyağlı hafif yemekler ve yanında et, tavuk, balık, kurubaklagil gibi protein grubu besinler olmalı. Gün boyu uzun süre sağlıklı bir şekilde kalabilmeniz açısından protein ağırlıklı besinlere mutlaka iftar sofrasında yer vermeliyiz.

Yeterince su tüketmeyi ihmal etmeyin

Oruç tutarken metabolizmanın su ihtiyacının değişmediği, azalmadığı ve hatta sıcaklara bağlı olarak giderek arttığı unutulmamalıdır. Bu rakamı sağlayabilmek için muhakkak sahura kalkılmalı ve iftarla birlikte sahura kadar geçen sürede planlanacak ara öğünlerde su tüketimi de zamana yayılmalıdır. Ramazan’da tüketilmesi gereken su miktarı ortalama 2-2,5 litredir.

İftardan sonra metabolizmayı tekrar harekete geçir

Öğün sayısının azalmasıyla yavaşlayan metabolizmayı tekrar harekete geçirmek için; iftardan sonra hafif egzersizler ya da 30 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır.

Sağlıklı bir Ramazan ayı dileğiyle…"