'Geleceğin mühendisleri'ne robot yapımı eğitimi

Kastamonu'da seçilen 45 ortaokul öğrencisi, "Geleceğin mühendisleri iş başında" projesi kapsamında düzenlenen kampta, maket uzay roketi yapımından robota, üç boyutlu yazıcıdan sanatsal çalışmalara kadar çeşitli alanlarda eğitim alıyor.

  • 795
'Geleceğin mühendisleri'ne robot yapımı eğitimi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu'da seçilen 45 ortaokul öğrencisine, "Geleceğin mühendisleri iş başında" projesi kapsamında düzenlenen kampta maket uzay roketi yapımından robota, üç boyutlu yazıcıdan sanatsal çalışmalara kadar pek çok alanda eğitim veriliyor.

"TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitim ve Bilim Okulları Programı" kapsamında desteklenen ve Kastamonu Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından yürütülen proje kapsamında, kent merkezi ve ilçelerden 45 ortaokul öğrencisi, bir hafta boyunca akademisyen ve öğretmenlerden oluşan 25 kişilik ekipten robotik kodlama, astronomi, model roket tasarımı, gökyüzü gözlemi gibi konularda eğitim alma fırsatını yakaladı.

Öğrenciler, derslerde bilgisayar yazılımından maket roket yapımına, robotlardan üç boyutlu yazıcılara, sanatsal aktivitelerden resim yapmaya kadar birçok alanda çalışma yapıyor.

Projede görev alan öğretmenlerden Cihan Gülgün, yaptığı açıklamada, öğrencilerin büyük bölümünün köylerden gelen dezavantajlı çocuklar olduğunu söyledi.

Öğrencilerin bilim ve sanata meraklarına göre seçildiğini anlatan Gülgün, çalışmaların Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesinde gerçekleştirildiğini belirtti.

Birçok alanda öğrencilere katkı sağlamak için çalıştıklarını dile getiren Gülgün, şöyle devam etti:

"Bilim, mühendislik, fen, teknoloji ve sanat alanlarında çalışmalar yapıyoruz. Sanatsız bilim olmayacağı için sanatsal çalışmalar da yürütüyoruz. Bu başlıklar altında robotik kodlamalar, üç boyutlu yazıcıların çalışma biçimleri ve özellikleri, roket yapımı, boyamalar ve sanatsal çalışmalar yer alıyor. Öğrencilere bir roketin nasıl çalıştığını anlatırken, onlara maketini yapma şansını veriyoruz. Bunun yanında üç boyutlu yazıcıda kendi arabalarını tasarlama imkanı sunuyoruz. Robotların çalışma şekilleri hakkında bilgi verirken onların çalışma biçimlerini anlatıyoruz."

Çocukların en iyi şekilde yetişmesini istediklerine işaret eden Gülgün, "Eğer kendi tankımızı, tüfeğimizi, uçağımızı, roketimizi yapmak istiyorsak bunun yolu buralardan geçiyor. Gençleri çok iyi değerlendirmeliyiz çünkü geleceği bunlar inşa edecek. İstediğimiz uçağı, tankı, tüfeği, arabayı inşallah bu gençler yapacak." dedi.

"Geleceğe kendimize hazırlamayı öğreniyoruz"

Ortaokul 8. sınıf öğrencisi Zeynep Azra Güneş de dolu dolu bir kamp dönemi geçirdiklerini vurgulayarak "Uygulamalarda robotik kodlama etkinliklerimiz çok eğlenceliydi. Android uygulamada farklı programlar kullanarak bu programları değerlendirdik. Kendimiz üretmeye çalıştık. Geleceğe kendimize hazırlamayı öğreniyoruz. Mühendislik konusunda da çok fazla katkılar aldık. Daha sonra 3D yazıcılarla üretim yaptık." diye konuştu.

Daha önce tıp eğitimi almayı düşündüğünü dile getiren Güneş, kampın ardından mekatronik mühendisliği alanında kendini geliştirmeye karar verdiğini söyledi.

Öğrencilerden Recep Gökırmak da kampta en çok dikkatini çeken konunun roketler olduğunu anlatarak "Roket yapımı konusunda kendimi geliştirmek istiyorum. Türkiye'nin ismini uzay çalışmalarında duyurmak istiyorum." dedi.

Betül İpek de kampta en fazla üç boyutlu yazıcıların dikkatini çektiğini belirterek "3D yazıcılar tıp ve kuyumculuk başta olmak üzere birçok alanda büyük kolaylıklar sunuyor. Kendimi tıp alanında geliştirmek istiyordum ama burada aldığım eğitimden sonra bu alanda çalışmayı düşünüyorum." diye konuştu.