'Hasan Baltacı'nın tek gayesi kendi çıkarı'

İYİ Parti Kastamonu Belediye Başkan adayı Yalçın, Hasan Baltacı'nın kendisine iftira attığını belirterek, 'Tek gayesi kendi çıkarı.' dedi.

  • 726
'Hasan Baltacı'nın tek gayesi kendi çıkarı'

İYİ Parti Kastamonu Belediye Başkan adayı Kadir Yalçın, Hasan Baltacı'nın açıklamalarına ilişkin cevap verdi.

Yalçın, "Hasan Baltacı TV366 ve Açıksöz TV ortak yayınına katıldığı programda Hanönü’ndeki maden konusunda kendisine iftira attığımı iddia etmiş. Biz iftirayı bilmeyiz. İftira atmayı en iyi yapabilenler Hasan Baltacı ve iktidardaki AKP’dir. Bunların yaptığı her iş göz boyama, milleti kandırma ve insanları lekelemekten ibaret. Yıllarca kayıkçı dövüşü yapıp milletin ömrünü tükettiler. Ama her ikisinin de yalanları tükenmedi." dedi.

"Tek gayesi kendi çıkarı"

Yalçın, "Ben malumunuz olduğu üzere çıktığım programda Hanönü ve Küre maden işletmelerindeki tehlikelere dikkat çekmiştim. Hatta gördüklerimi somut olarakta ifade etmiştim. Benim söylediklerimi Hasan Baltacı iftira diye nitelendirmiş. Çünkü maden firması ile kendisi ve Hikmet Erbilgin arasındaki ilişkinin ortaya çıkmasından rahatsız oldu. Hasan Baltacı kendi maddi kaygısı için milletin hayatını önemsemiyor. Tek gayesi kendi çıkarı." diye konuştu.

"CHP'li İlçe Başkanı Soysal, açıklamalarından dolayı görevinden alındı"

Yalçın, "Ben ve partili arkadaşlar 2023 yılında çok defa Hanönü'ne giderek maden sahasında ve atık havuzundaki tehlikeleri kamuoyu ile paylaştık. Son olarak 24 Eylül 2023'de Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya ile birlikte Hanönü'ne gidip incelemelerde bulunduk. Vekilimiz gerekli temasları kurup konuyu meclise taşıyacağını söyledi. CHP Hanönü İlçe Başkanı Mehmet Soysal ise 15 Kasım 2023'de maden ve Hanönü'yü bekleyen tehlikeler ile ilgili basın açıklaması yaptı ve 16 Kasım 2023’te maden şirketiyle ilgili bildiklerinden ve açıklamalarından dolayı görevinden alınmıştı. Bu da medyaya yansımıştı." diye konuştu.

"Baltacı ve Erbilgin gerçeği gizliyor"

Yalçın, "İnternetteki bir haber sitesinde bunun haberleri çıktı. 'Kastamonu CHP’de maden krizi sürüyor' ve 'CHP'li vekilin iş yaptığı madene karşı çıkan CHP'li başkan görevden alındı' haber başlıklarını girdiğinizde Hasan Baltacı’nın ve Hikmet Erbilgin’in aslında gerçeği gizlediğini milletimiz görecektir. Eğer o haber yalansa buyrun önceki CHP ilçe başkanı Mehmet Soysal’a sorun. Çünkü o dönemde Hanönü İlçe Başkanı olan Mehmet Soysal İstanbul’da Çevre Endüstriyel Analiz Laboratuvarı’nda yaptırdığı analizlerde madenin kanal suyuna bıraktığı ağır metallerin birçoğunun kabul edilebilir sınırın üzerinde olduğunu açıklamıştı. Sonrasında ise Mehmet Soysal’ın bu çalışmalarından Hikmet Erbilgin ve Hasan Baltacı rahatsız olmuşlar ve Soysal’ı görevden almışlardı. Bunun tek sebebi Hasan Baltacı’nın maden şirketiyle arasındaki ticari ilişkilerdi. Hasan Bey'in yıllarca ortağı olduğu BİLTEK Haritanın referansları arasında Hanönü'ndeki maden firması Acacia Madencilik Şirketi bulunmaktadır." diye konuştu.

"Baltacı’nın yüzüne maske takıp Kastamonu’yu kandırmasına izin vermeyeceğiz"

İYİ Parti Belediye Başkan adayı Kadir Yalçın, "Hasan Baltacı böyle yaparken maden firmasının avukatlığını ise AKP yapıyor. Çünkü Erzincan’daki acı hadisede iktidarın rezillikleri hala sıcaklığını koruyor. Bunlar tencere ve kapak gibi, al birini vur ötekine. Aziz milletimiz, ne AKP’nin ne de Hasan Baltacı’nın umurunda değil. Onun için önümüzdeki 5 yılı da kaybetmemeliyiz. Bunun için hem AKP’nin defolu adayının hem de millete verdiği sözünde durmayan Hasan Baltacı’nın yüzüne maske takıp şirinlik yaparak Kastamonu’yu kandırmasına izin vermeyeceğiz. Kadir Yalçın sadece ve sadece Kastamonu sevdalısıdır." diye konuştu.