Hem öğrendiler hem eğlendiler

Kastamonu'da anaokulunda eğitim gören öğrenciler, üniversite öğrencileri ile deney yaptı. Öğrenciler, hem öğrendiler hem eğlendiler.

  • 916
Hem öğrendiler hem eğlendiler

Kastamonu’da anaokulunda eğitim gören minik öğrenciler için Kastamonu Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla Bilim Şenliği düzenlendi.

Bilim Şenliği’nde Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri bilimsel deneyler yaptı. Deneyleri dikkatle izleyen minikler, hem eğlendi hem de öğrenme imkanı buldu.

Bilim Şenliği’ne katılan Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, öğrencilere bilimi aşılamak açısından bu tür etkinlikleri önemli bulduklarını belirterek, "Yine bilimsel şölenle beraberiz. Bu bilimsel şölende de öğrencilerimizin mutluluğunu görmekteyiz. Tabi ki ülkemiz de üreten bir ülke. Üreten bir ülkenin de bundan sonraki süreçte daha fazla üretmesi ve dünya ile rekabet edecek gençleri yetiştirmesi, bilimle çocukların anaokulu çağından itibaren tanıştırılması gerekiyor. Deneylerin ilerleyen zamanlarda öğrencilerimiz tarafından farklı bir buluş yapmalarına vesile olacağına inanıyoruz. İleride ülkemizin gıpta ile izlediği gururla takip ettiği bilim insanları Kastamonu’muzda da yetişmiş olacak. Kastamonu Üniversitemizin kıymetli öğretim üyeleri ile bu organizasyonu gerçekleştirdik." dedi.

"Çocuklarımızı küçük yaştan itibaren bilimle buluşturmak istiyoruz"

Çocukları küçük yaştan itibaren bilimle buluşturmak istediklerini söyleyen Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kaçar, "Kastamonu Eğitim Fakültesi olarak fakültemizin akademisyenleri ve öğretmen adayı gençlerimizle böyle bir bilimsel şenlikte okul öncesi çocuklarımız ve milli eğitimdeki okulumuzla buluşmaktan mutluyuz. Amaç bilimle ilgili yaygın etkiyi oluşturmak. Çocuklarımızın okul öncesi dönemden itibaren bilimle ve bilimsel uğraşla yakınlaşması, gerçekleştirmeler yapmalarına imkanlar vermek. Bu bir proje olarak ortaya çıktı. Genç çocuklarımızın buradan aldığı deneyimler ile ileride bilim insanı olma yolunda yolculuklar yapacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Öğrencilerimizde bilim algısı geliştirmek çok önemli"

Projenin çocuklar üzerindeki etkilerine değinen Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Proje Sorumlusu Prof. Dr. Esra Kabataş Memiş, "Burada bilim algısı geliştirmek çok önemli. Bilim insanı rolünü öğrencilere rol model olarak doğru kaynaktan aktarabilmeyi sağlamak çok önemli. Bu sebepten okul öncesi eğitimi aslında bilim insanı algısını en güzel yerleştirilebileceği yerlerden bir tanesi. Bu öğrenciler deneyim sağlarken aynı zamanda sadece bilim algısı değil bir bilim insanının neler yaptığını da görebilecekler." diye konuştu.

Düzenlenen şenliğe İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kaçar ile veliler ve öğretim görevlileri katıldı.