HEMFEST Kastamonu'da Görkemli Bir Açılışla Başladı

Türkiye genelinde beş ilde düzenlenen Halk Eğitim Merkezleri Festivali, Kastamonu'da görkemli bir açılışla başladı.

  • 690
Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
HEMFEST Kastamonu'da Görkemli Bir Açılışla Başladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

HEMFEST KASTAMONU’DA GÖRKEMLİ BİR AÇILIŞLA BAŞLADI

Türkiye genelinde beş ilde düzenlenen Halk Eğitim Merkezleri Festivali, Kastamonu’da görkemli bir açılışla başladı. 

Kastamonu dışında Kocaeli, İstanbul, Bursa ve Eskişehir illerinde de gerçekleştirilen Halk Eğitim Merkezleri Festivali, Kastamonu’da 23 Ağustos İlkokulu bahçesinde açıldı. Açılışta halk oyunları gösterisinin yanı sıra Tosya Halk Eğitim Merkezi tarafından verilen Taekwondo kursunda eğitim gören öğrencilerin gösterisi büyük ilgi çekti. Gösteride Taekwondocu öğrenciler, birbirinden zor ve güç hareketleri yapmayı başarırken üst üste konulan 15 adet mermeri kırma sahnesinde ise nefesler tutuldu. Öğrenciler, öğretmenleri eşliğinde başarılı bir şekilde mermerleri kırmayı başardı ve izleyiciler tarafından büyük alkış topladı.

Ardından merkez ve ilçe halk eğitim merkezleri tarafından yıl boyunca kursiyerlerin yaptığı el emeği göz nuru eserler sergilendi. Serginin açılışını ise Vali Erdoğan Bektaş, Belediye Başkan Vekili Bahri Yavuz, Vali Yardımcısı Hasan Erkal, Emniyet Müdürü Sami Uslu ve Milli Eğitim Müdürü Bekir Aksoy yaptı. Ardından Vali Bektaş ve beraberindekiler, sergiyi gezerek ürünler hakkında bilgi aldı. Sergide kursiyerler tarafından davetlilere çeşitli hediyelerde verildi.

Vali Erdoğan Bektaş, kadınlar için Adalet Caddesi üzerinde Hanım Elleri Sokağı adı altında el emeklerinin bulunduğu bir pazar oluşturacaklarını belirtti. 400 ev kadınının bulunduğu mikro kredi uygulamasının devam ettiğini hatırlatan Vali Bektaş, bu kapsamda kadınlarının emeklerinin karşılığını alabilmesi için böyle bir pazar yerinin oluşturulması yönünde çalışmaların başladığını kaydetti.
Kastamonu Milli Eğitim Müdürü Bekir Aksoy ise Kastamonu’da açılan bin 518 kursta 30 bin 536 kursiyerin eğitim gördüğünü belirterek, “Halk eğitim merkezleri bünyesinde çok orijinal kurslar açmayı amaçlıyoruz. Bu kursların Türkiye ortalamasının üzerinde ilgi gördü. Şu anda hedefimiz 200 bin vatandaşımıza ulaşmak” dedi.