Hemşehrimiz Ayvacı, Karabük Üniversitesi'ne rektör adayı

Hemşerimiz Prof. Dr. Hakan Şevki Ayvacı, Karabük Üniversitesi Rektörlüğüne aday oldu.

  • 5922
Hemşehrimiz Ayvacı, Karabük Üniversitesi'ne rektör adayı

Trabzon Üniversitesi’nin başarılı akademisyenlerinden hemşerimiz Prof. Dr. Hakan Şevki Ayvacı, Karabük Üniversitesi Rektörlüğüne aday oldu.

Trabzon Üniversitesi’nde 2018’den bu yana Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü, 2021’den bu yana Enstitü Müdürlüğü görevlerini yürüten ve son derece başarılı çalışmalara imza atan Prof. Dr. Ayvacı, Karabük Üniversitesi için büyük hedefler ortaya koydu.

1968 yılında Kastamonu’nun Araç ilçesinde doğan Prof. Dr. Hakan Şevki Ayvacı, ilk ve orta öğrenimini Karabük’ün Safranbolu ilçesinde tamamladı.

1988 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği programını kazandı. 1992 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fen Bilimleri Eğitimi programında yüksek lisans, 1997 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Fizik Eğitimi programında doktora öğrenimine başladı.

1992-1997 yılları arasında Akçaabat Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde fizik öğretmenliği görevini yürüttü. 1997 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak atandı.

1999 yılında aynı fakültede öğretim görevlisi olarak görev yapmaya başladı. 2011 yılında fizik eğitimi alanında doçent unvanı aldı.

2016 yılından bu yana Trabzon Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi’nde fen bilgisi alanında profesör olarak görevini sürdüren Prof. Dr. Ayvacı, sekiz yıl boyunca anabilim dalı başkanlığı görevini yürüttü.

Fen ve fizik eğitimi alanlarında çok sayıda uluslararası ve ulusal makale, bildiri ve kitaba imza attı. Çok sayıda yüksek lisans ve doktora tezine de danışmanlık yaptı.

2018’den bu yana Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü, 2021’den bu yana Enstitü Müdürlüğü görevlerini yürüten Prof. Dr. Ayvacı, Karabük Üniversitesi’ne rektör adayı oldu.

"KARABÜK’ÜN VE ÜNİVERSİTE’NİN POTANSİYELİNİ AÇIĞA ÇIKARACAĞIZ"

Prof. Dr. Hakan Şevki Ayvacı, rektör olarak atanması durumunda Karabük Üniversitesi’ni uluslararası alanda daha ileriye taşımayı, şehir ve sanayi bütünleşmesini sağlamayı ve hem bölgenin marka değerini hem de kurumun ekonomik potansiyelini çok daha güçlü bir şekilde açığa çıkarmayı hedeflediğini belirtti.

Karabük Üniversitesi’nin stratejik konumuna vurgu yapan Prof. Dr. Ayvacı, "Üniversitenin stratejik konumu göz önüne alındığında stratejik olarak misyon farklılaşmasına sahip olacak özellikleri ihtiva ettiği görülmektedir. Bölge içerisinde yer alan Demir Çelik Fabrikasının ekonomik anlamdaki varlığı ve Safranbolu ilçesinin turistik açıdan değeri bu bağlamda göz önünde bulundurulmalıdır. Demir Çelik Fabrikası ile üniversite arasında sağlanacak protokoller sayesinde ulusal ve uluslararası boyutta projeler yürütülebilir ve istihdam alanları arttırılabilir. Böylelikle hem bölgenin sanayi alanındaki çalışmalarına verilen değer ortaya konulabilecek hem de kurumsallık açısından önemli mesafeler kat edilebilecektir." diye konuştu.

Öte yandan bölgenin önemli değerlerinden biri olan Safranbolu Evleri’nin marka değerine de dikkat çeken Prof. Dr. Ayvacı, "UNESCO tarafından da kültürel bir miras olarak tanınması sağlanan Safranbolu evlerinin marka değerinin üniversite ile entegrasyonu sağlanarak hem bölgenin marka değerine hem kurumun ekonomik potansiyeline katkı sağlanabilecektir." dedi.

"ULUSLARARASILAŞMA VE ÖZ GELİRLERİ YÜKSELTMEK EN ÖNEMLİ HEDEFİMİZ"

Prof. Dr. Ayvacı, üniversitenin öz gelirlerinin her yıl yüzde 5 oranında yükseltilmesinin ve uluslararasılaşma düzeyinin geliştirilmesinin en önemli hedefleri arasında yer aldığını kaydetti.

Prof. Dr. Ayvacı, "Hayat boyu öğrenme çerçevesinde sertifikalı eğitimlerin ve sosyal sorumluluk projelerinin sayısını ve verimini artırmak, yurt içi ve yurt dışı öğrenci ve öğretim elemanı değişim programlarına daha güçlü eğilerek kuruma dışarıdan gelen donanımlı ve etkili kişi sayısını revize ederek maksimuma çıkartmak son derece önemli. Bunların yanı sıra kurum bünyesinde yer alan ve toplumun her kesimine sertifikasyon yolu bilgilendirme sağlayan Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ile birlikte de pozitif yönde gelir katkısı sağlanması hedeflenebilir." ifadelerini kullandı.