'Hibe desteği önemli ama yetersiz!'

Tüm Spor İşletmeleri İşveren Sendikası (TSİİS) Başkanı Güler, esnafa verilecek olan 3 bin ve 5 bin TL'nin nefes aldıracağını ancak spor salonları için yeterli olmadığını belirtti.

  • 2243
'Hibe desteği önemli ama yetersiz!'

Tüm Spor İşletmeleri İşveren Sendikası (TSİİS) Başkanı Nihat Güler, esnafa verilecek olan 3 bin TL ve 5 bin TL desteğin spor salonları ve spor camiasına bir nebze olsun nefes aldıracağını belirterek, “Spor sektörü adına hükümetimiz tarafından atılan olumlu adımları takdirle karşılıyor ve teşekkür ediyoruz” dedi.

Spor salonları ve işletmelerin pek çok sorunu olduğunu vurgulayan Güler, pandeminin yükünü çok ağır hissettiklerini, özellikle metrekare bazında büyük oldukları için diğer sektörlere ve esnafa göre masraf ve işletme giderlerinin daha fazla olduğunu ve yüksek kiralar ödediklerini hatırlattı.

Başkan Güler; “Şu anda yüzlerce meslektaşımız, dükkan sahiplerinin kira baskısı ile karşı karşıya. Acil bir şekilde kiralarla ilgili formül geliştirilmeli. Özellikle salgın, deprem ve mücbir sebep durumunda kiraların ödenmesi durdurulmalıdır ya da dükkanı kullandığınız kadar kira ödemesi yapabilmeli. Bu yönde yasal düzenleme şart çünkü bu sadece bizimle değil yaklaşık 250 bin işletme ve hizmet sektörü esnafının karşı karşıya kaldığı önemli bir konudur.”

"PANDEMİNİN YÜKÜ PAYDAŞLARIMIZA DAĞITILMALI, BUNUN SUÇLUSU SPOR SEKTÖRÜ DEĞİLDİR!"

Güler; “Spor salonları sektörü kapalı olduğu, gelirlerinin durduğu ve hizmet vermemiz geçici bir süre ile askıya alınmasına rağmen başta dükkan sahipleri, devlete olan yükümlülüklerimiz (vergi, SSK ve tabela ilan vergileri) ve üyelerimize olan yükümlülüklerimiz devam etmektedir. Pandeminin yükünün paydaşlarımıza dağıtılması gerekmektedir. Hiçbir dükkan sahibinin, resmi kurumların ve spor salonlarından üyelik alan vatandaşlarımızın pandeminin faturasını, sıkıntısını ve zararını sadece spor salonlarına yüklemeye hakkı yok!”

“AŞI ÖNCELİĞİ TALEP EDECEĞİZ”

Netice itibari ile pandeminin kaynağının ve mücadelesinin sektörle ilgili bir sorun olmadığını savunan Güler, kapatmaların da devletimiz tarafından kararnamelerle gerçekleştiğini hatırlatarak paydaşlardan sabır ve anlayış beklediklerini söyledi.

Spor salonlarının aşı önceliğine alınan sektörler arasına alınması gerektiğini de savunan Güler, bu konuda önümüzdeki günlerde girişimde bulunacaklarını söyleyerek, “Madem riskli meslekler arasında görünüp faaliyetimize ara veriliyorsa aşılamada da öncelik verilmesini talep edeceğiz” diye konuştu.