Hızlı Zayıflamak İsteyenleri Bekleyen Tehlike

Tatil döneminde alınan kiloları vermek isteyenler için zorlu bir süreç başladı.

  • 348
Hızlı Zayıflamak İsteyenleri Bekleyen Tehlike
TAKİP ET Google News ile Takip Et

UZMANLAR, KISA ZAMANDA KİLO VERMEK İÇİN BİTKİSEL ÜRÜN KULLANMANIN SAKINCALARINA DİKKAT ÇEKİYOR

Dikkatli beslenme, yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durma, günün belirli bir saatini spora harcama… Aslında tüm bunlar insanın hayatı boyunca dikkat etmesi ve sağlıklı yaşamın anahtarı olan gereklilikler. Ancak bu zahmete girmek istemeyenler, sağlıklarını riske atarak daha kısa zamanda kilo vermek adına sağlıksız yöntemlere başvurabiliyorlar.

Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fadime Özgök Şenses özellikle “bitkisel” olarak satılan ürünler masum görünse de son derece tehlikeli olabildiğine dikkat çekerek, “Mucize zayıflamanın en etkin yolu olarak ilaç adı altında piyasaya sürülen 'Bitkisel Besin Desteği' ürünlerin birçoğu, sanılanın aksine yan etkiler yönünden çok da masum değiller” diyor. 

Hızlı kilo vermek için kullanılan bitkisel besin desteklerinin çok sık tercih edildiğini anlatan Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fadime Özgök Şenses, “Fazla kilolar kimi zaman hem sağlık açısından hem de psikolojik yönden kişide olumsuzluklara yolaçmakta. Yapılan reklamların cazibesi ve bu tarz ilaçlara reçetesiz ulaşılabilmesi bu yöntemlerin tercih edilmelerini kolaylaştırıyor. Günümüzde aktarlarda, eczanelerde, internette hatta güzellik salonlarında çok sayıda bitkisel besin desteklerinden edinmek mümkün” diyor.


GÜVENİLİRLİKLERİ SORGULANMALI
“Tıbbi ilaçlar üzerinde yapılan klinik çalışma ve deneylerden geçmedikleri için güvenilirlikleri çok zayıftır. Bitkisel içerikli bu ürünler ileriki dönemde ortaya çıkabilecek birçok ağır hastalığın habercisi bile olabilirler” diyen Dyt. Şenses, obezitenin kişilerin kendilerini değerlendirerek koyabilecekleri bir teşhis olmadığını, bu yüzden obezite tanısının konması, tedavi süreci ve başlanacaksa ilaç kullanımının da mutlaka hekim kontrolünde gerçekleştirilmesi gerektiğini söylüyor.

SAĞLIKLI BİR SONUÇ İÇİN DOĞRU DİYET VE EGZERSİZ GEREKİYOR
Hipertansiyon, dehidratasyon, akut böbrek veya karaciğer yetmezliği gibi ciddi yan etkileri bulunan bu ürünlerin yerine, tıbbi beslenme tedavisi (yani diyet) ve egzersiz uygulanmasının daha doğru bir yöntem olduğunun altını çizen Dyt. Şenses, “Obezite, tekrarlama riski olan ve uzun bir tedavi süreci gerektiren kronik bir hastalıktır. Zayıflamak için bitkisel besin destekleri kullanmak yerine yeterli ve dengeli beslenerek, kişinin de benimseyeceği, kişiye özel bir diyet programı uygulamak daha sağlıklı sonuçlar alınmasını sağlar” diyor.

SAĞLIKLI ZAYIFLAMA PROGRAMININ HEDEFLERİ NE OLMALI?
Dyt. Şenses, sağlıklı zayıflama önerilerini şöyle sıraladı:
Kişinin yaşına, boyuna, cinsiyetine, fiziksel aktivite düzeyine, her hangi bir hastalığı olup olmamasına göre düzenlenmeli.
Kişinin kilosunu istenen düzeye indirmeli.
Yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamalı.
Yanlış beslenme alışkanlıklarının yerine doğru beslenme alışkanlıkları koymalı.
Kazanılan doğru beslenme alışkanlıklarının istenilen kiloya ulaşıldığında da devamlılığını sağlanmalı.

(İHA)