Hüsnü AÇIKSÖZ

Hüsnü Açıksöz Kimdir? Hayatı ve ölümü.

  • 2633
Hüsnü AÇIKSÖZ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu'da yayımlanan ve Milli Mücadele'yi destekleyen ilk yerel yayın organlarından olan Açıksöz gazetesinin kurucusudur.

1897'de Kırcaali’de doğan Açıksöz Kastamonu Sultanisi'ni bitirdiği yıl, Ahmet Hamdi (Çelen) ve Tahir (Karaoğuz) ile Açıksöz gazetesini kurdu. 15 Haziran 1919'da yayın hayatına giren Açıksöz, Milli Mücadele'nin henüz başlamadığı bir dönemde halkı, vatanın çıkarları için birlik olmaya çağırıyordu. Kurtuluş Savaşı'nın propagandasını yapmak üzere 1920'lerde parasız dağıtılan gazetenin yazı kadrosunda Mehmet Behçet (Yazar), İ. Hakkı (Uzunçarşılı), İsmail Habib (Sevük) gibi isimler bulunuyordu.

Açıksöz 1928'de yeni harflerle yayımlanmaya başladı ve yayımlandığı sürece tarih, edebiyat ve inceleme yazılarıyla önemini korudu.

14 Aralık 1931'de kapanan gazete 1937'de Doğrusöz adıyla yeniden yayın hayatına girdi ve 1972'ye değin yayımını sürdürdü.

1930'da Serbest Fırka'nın il örgütünü kuranlar arasında yer alan Hüsnü Açıksöz 1939'da CHP listesinden milletvekili seçildi; Bu görevini ölümüne değin sürdürdü. 1933'de yayımlanan "İstiklal Harbinde Kastamonu" adlı anı kitabı bir belge niteliği taşır. "Başefendi" ve "Kim Kimi Yola Getirdi" adlı iki de oyunu vardır.

Milletvekili Hüsnü Açıksöz 27 Ağustos 1939'da İstanbul'da vefat etmiştir.