İnebolu'da hacı adayları uğurlandı

İnebolu ilçesinde 5 hacı adayı kutsal topraklara törenle uğurlandı.

  • 1368
İnebolu'da hacı adayları uğurlandı

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde İlçe Müftülüğünce Tevfikiye Camisi önünde hacı adayları için uğurlama töreni düzenlendi.

Uğurlama töreninde Kuran-ı Kerim tilavetinde bulunularak ilahiler seslendirildi.

Aile ve yakınlarıyla helalleşen hacı adayları, yapılan duanın ardından otobüslere binerek yola çıktı.

Uğurlama törenine Kaymakam Ahmet Vezir Baycar, Belediye Başkan Vekili Ali Ünlü, Müftü Vekili Mehmet Çelebioğlu ve Müftülük Şube Müdürü Yusuf Toğrul katıldı.

Hacı adayları için düzenlenen uğurlama töreninde konuşan İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, “Hasretlerin en büyüğü bitiyor. Pandemi nedeniyle ülkemizde ve dünyada bu kutsal vazifeye kimseyi gönderemedik. Orada yapılan dualar geri çevrilmiyor ve Rabbimiz tarafından kabul ediliyor. Bizlere, İnebolu’ya, Ülkemize, Âlem-i İslam’a dua edin ve selamlarımızı iletin. Bu vazife alelade bir vazife değil, İslam'ın her Müslümanın üzerine farz kıldığı çok kutsal bir vazife. Dünyanın dört bir yanından insanlar toplanır bir şeyi haykırır biz kardeşiz diye haykırır. Orada çok kutsal bir kardeşlik hukuku oluşuyor. Burada da dünyanın dört bir yanından hiçbir ayrım gözetmeksizin gelen insanlar, biz biriz, beraberiz aramızda bir ayrım yok diye en güzel mesajı oradan vermiş oluyorlar. Tüm adaylarımızın yolu bahtı açık solsun.” dedi.

İlçe Müftü Vekili Mehmet Çelebioğlu ise, "Hacı adaylarımız hem hüzünlü hem de sevinçli, çünkü ailelerinden, akrabalarından, eşinden dostlarından ayrılacaklar ve bunun hüznünü yaşıyorlar ama aynı zamanda içlerinde de büyük bir sevinç var. Çünkü Allah’ın herkese nasip etmeyeceği kutsal bir yolculuğa çıkıyorlar ve Allah’ın bir misafiri oluyorlar. Hacı adaylarımız birçok meşakkatler yaşayacaklar, çünkü Hac meşakkattir.’’ diye konuştu.