İnternetteki Tehlike

Araştırmacılar, her 10 internet kullanıcısından birinin internete bağımlı olduğunu açıkladı.

  • 762
İnternetteki Tehlike
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yapılan bir araştırmaya göre çağın hastalığı haline gelen internet bağımlılığı, beynin bir çok merkezinde hasara yol açtığı belirlendi. Araştırmacılar, her 10 internet kullanıcısından birinin internete bağımlı hale geldiğini açıkladı. 

İnternet bağımlılığının beyinde değişikliğe yol açtığı belirlendi. Çin'de yapılan bir araştırmada, yaşları 14 ve 21 arasında değişen gençlerin beyinleri manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yöntemiyle tarandı.

Katılımcılar arasında kontrolsüz internet kullanımı olarak tanımlanan internet bağımlıları da bulunuyordu. İnternet bağımlısı gençlerin beyinlerindeki sinir liflerinden oluşan beyaz maddenin değişime uğradığını belirten araştırmacılar, beynin duygular, dikkat, karar verme ve bilişsel 
kontrolle  ilgili merkezlerini birbirine bağlayan sinir liflerinin bağlantılarının da hasar gördüğünü kaydetti. Benzeri hasar, alkol ve kokain bağımlılarında da görülüyor.

"Plus One" adlı dergide yayımlanan araştırma sonuçlarının, bağımlılar için yeni tedavi yöntemlerinin bulunmasına yardımcı olması bekleniyor.

Worcesters Üniversitesi araştırmacıları da bir süre önce yaptıkları çalışmada, akıllı telefonların bağımlılığa yol açtığını, çok sayıda kullanıcının "hayali titreşimler" duyduğunu açıklamıştı.