Kadına şiddette emsal karar

Yargıtay yaralamanın meşru müdafaa olduğuna hükmederek emsal bir karar verdi.

  • 514
Kadına şiddette emsal karar
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kadına şiddette emsal karar

Erzurum’da, kendisine şiddet uygulayan eşini baltayla yaralamak suçuyla 15 yıl hapsi istenen kadın, davadan beraat etti. Yargıtay da yaralamanın meşru müdafaa olduğuna hükmederek, emsal bir karar verdi. 
Yerel mahkeme 2 çocuk annesi R.T., hakkında "kasten adam öldürmeye teşebbüs" suçundan 15 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. Ancak genç kadın kısa bir süre tutuklu kaldıktan sonra, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Mahkeme heyeti, tutuksuz yargılanan R.T.’nın eyleminin meşru müdafaa olduğuna hükmederek beraat kararı vermişti.
Büyükşehir Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan 39 yaşındaki M.T., 12 Aralık 2007’de, alkollü olarak eve gitti. Ardından 38 yaşındaki eşi R.T.,ı ile tartışmaya başladı. Olayın büyümesiyle R.T., yatakta uyuyan eşi M.T.’nı baltayla saldırarak ağır şekilde yaralamıştı.

KOCAYA VERİLEN 2 YIL HAPİS CEZASI ONANDI
2 çocuk annesi R.T., hakkında "kasten adam öldürmeye teşebbüs" suçundan Erzurum Üçüncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. Ancak genç kadın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Mahkeme heyeti, tutuksuz yargılanan R.T.’nın eyleminin meşru müdafaa olduğuna hükmetti ve beraat kararı verdi.
Dayakçı koca M.T.’nı mağdur-sanık olarak yargılandığı davada "eşine karşı alkolün etkisiyle şiddet uygulamak" suçundan 2 yıl 4 ay hapis cezasına mahkûm etmişti.

’YİNE DE EŞİM İÇİN ÜZÜLDÜM’ DEMİŞTİ.
R.T., her gün haksız yere dayak yediğini savunarak, kocasını cezalandırmak istediğini belirterek "Yine de kocam için üzüldüm. Pişmanım" dedi. Koca M.T., "Bir ara boşanmaya karar verdik. Alkolün verdiği etkiyle eşimi dövüyordum. O gece çok alkollü olduğum için fazla bir şey hatırlamıyorum" diye konuşmuştu.

VE YARGITAY EMSAL KARARI ONADI
Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2009-6913 esas sayılı karar dosyasında verilen hapis cezasını oy birliği ile onadı. 1. Ceza Dairesi,” Toplanan deliller karar yerinde incelenip, yaralama suçlarının sübutu kabul, oluşa ve soruşturma sonuçlarına uygun şekilde inandırıcı gerekçelerle reddedilmiş, incelenen dosyaya göre verilen hükümlerde isabetsizlik görülmemiş olduğundan sanığa verilen cezaların, temyiz itirazlarının reddiyle, hükümlerin onmasına” yönünde görüş belirtti. 2 yıl 4 ay hapis cezasına hükümlü dayakçı koca M.T., cezasını çekmek için cezaevine girecek.