Karadeniz Havzası'nda teklif çağrısı

Karadeniz Havzası'nda Sınır Ötesi İş Birliği Programı İkinci Teklif Çağrısı ile ilgili Kastamonu'da, Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı.

  • 681
Karadeniz Havzası'nda teklif çağrısı

Karadeniz Havzası'nda Sınır Ötesi İş Birliği Programı çerçevesinde, programa dahil şehirlerden olan Kastamonu’da, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ve programın ulusal otoritesi Avrupa Birliği Başkanlığı (AB) iş birliğinde bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya, programa dahil olan 25 ilin merkezi yönetiminin yerel teşkilatları, yerel yönetimler, kamu hukukuna tabii kuruluşlar, eğitim ve araştırma kurumları ile kar amacı gütmeyen kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantı, “Sınır Ötesi İşbirliği Programları-Interreg”, “Karadeniz Havzası'nda Sınır Ötesi İş Birliği Programı”, “Karadeniz Havzası Programı İkinci Teklif Verme Çağrısı Kuralları”, “Ortaklık Kurulması ve Hibe Başvuru Paketi ve Proje Başvuru Süreci ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar”ı içeren 5 başlık altında gerçekleştirildi.

Oturumlarla katılımcılara program hakkında bilgiler verilerek, toplantı sonunda katılımcıların programa ilişkin değerlendirmeleri alınarak, soruları cevaplandırıldı.

Türkiye’de uygulama alanı İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova, Zonguldak, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çankırı, Sinop, Samsun, Tokat, Çorum, Amasya, Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerini kapsayan programın 2021-2027 dönemi II. Proje Teklif Çağrısı 29 Mart 2024 tarihinde yayınlandı.

Program kapsamında eş finansman dahil olmak üzere toplamda 52 milyon avro tutarında kaynak, ülkemiz ve havzadaki diğer program ülkelerinden uygun kurum ve kuruluşların kullanımına sunulacak.

Program alanında yer alan ve program bölgesinde potansiyel yararlanıcı olarak tanımlanan tüm kurum ve kuruluşlar, 28 Haziran 2024 tarihine kadar proje başvurusunda bulunabilecekler.

Projelerin uygulama süresi küçük ölçekli projelerde en fazla 18 aya kadar, standart projelerde ise en fazla 30 aya kadar olması isteniyor.

“Güçlü projeler hazırlayarak, bölgemizin kalkınmasına yönelik ihtiyaç duyulan mali kaynakları bölgemize daha fazla çekmeyi arzu ediyoruz”

Programda konuşan KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, “Karadeniz Havzası'nda Sınır Ötesi İş Birliği Programı, Avrupa Birliği ve komşu ülkeler arasında iş birliğini geliştirmeyi amaçlayan bir programdır. Ülkemiz adına bu programı Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı yürütüyor. Bu programın şu anda üçüncü dönemindeyiz. Yani 2021-2027 yıllarını kapsayan 3’üncü dönemin 2’inci teklif çağrısı yürütülüyor. 28 Haziran’a kadarda bu programa başvuru yapılabilir. Ülkemizde Karadeniz’e sınırı bulunan 25 ilimiz bu program kapsamında başvuru yapabiliyor. Bizim bölgemizde yer alan Çankırı, Sinop ve Kastamonu illeri bu program kapsamında başvuruda bulunabiliyor. Bu program biraz daha bölgesel kalkınmayı da hedefleyen aynı zamanda diğer ülkelerdeki ortak olarak yer alacak kurum ve kuruluşlarla ortak sorunlara ortak çözümler getirmeyi amaçlıyor. Bu anlamda bizlerde Avrupa Birliği Başkanlığımızdan bölgemizde bilgilendirme toplantısı yapmalarını istedik. Amacımız aslında bu program kapsamında bölgemizdeki farkındalık düzeyini arttırmak. Bölgemizden programa yapılacak başvuru sayısını arttırmak. Tabii ki nihayetinde güçlü projeler hazırlamak ve bölgemizin de kalkınmasına yönelik ihtiyaç duyulan mali kaynakları bölgemize daha fazla çekmeyi arzu ediyoruz. Şu anda paydaşlarımızda bu konularda çalışmalar yürütüyor. Umut ediyoruz ki bu dönemde güçlü projelerimizle programa başvuru gerçekleşir ve projelerimizde bu program kapsamında desteklenmeye hak kazanır. Böylelikle hem de Karadeniz’e komşu ülkelerimizle ortak iş birliklerini de geliştirmiş oluruz.” dedi.

“Hazırlanacak projelerimiz için toplam 52 milyon avroluk bir bütçemiz bulunuyor”

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Avrupa Birliği İşleri Uzmanı Serkan Bozkurt, “Ülkemizin de katılım sağladığı bir takım sınır dışı iş birliği programları var. Bölgesel kalkınmayı amaçlayan ve kültürlerin kaynaşmasını sağlayan programlar. Bunları bizler teklif çağrıları üzerinden yürütüyoruz. Bu dönemde de 2’inci teklif çağrımıza çıktık. İlk teklif çağrımız geçen yıldı. 35 milyon avroluk bir bütçemiz bulunuyordu. Bu yılki çağrı bütçemiz 52 milyon avrodur. Bunun içinde illerde bir takım bilgilendirme faaliyetleri yürütüyoruz. Bu anlamda Kastamonu’ya da bu sebeple geldik. KUZKA sorumluluğunda bulunan Sinop, Kastamonu ve Çankırı illerini kapsayan kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları, oda ya da borsalarına yönelik bilgilendirmelerde bulunuyoruz.” diye konuştu.

Haziran ayında teklif çağrısının kapacağını söyleyen Bozkurt, “Ardından proje başvuruları değerlendirmeye alınacak. Belli bir puan üzerinde olan projeler, desteklemeye hak kazanacak. Bunların uygulaması yapılacak.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığının Ulusal Otorite görevini yürüttüğü çok taraflı bir sınır ötesi iş birliği programı olan Karadeniz Havzası'nda Sınır Ötesi İş Birliği programında Türkiye’nin yanı sıra, Ermenistan, Bulgaristan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Ukrayna ve Yunanistan yer alıyor.

Programın Türkiye’deki uygulama alanı ise İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova, Zonguldak, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çankırı, Sinop, Samsun, Tokat, Çorum, Amasya, Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane’yi kapsıyor.