Kastamonu'da tarihi ve turistik yerleri kemanıyla tanıtıyor

Kastamonu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Merve Ay, şehrin tarihi ve turistik yerlerinin tanıtımına keman çalarak katkıda bulunuyor.

  • 597
Kastamonu'da tarihi ve turistik yerleri kemanıyla tanıtıyor

Kastamonu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Merve Ay, lise öğrencisiyken çalmayı öğrendiği kemanla Kastamonu’nun doğal güzelliklerini ve tarihi mekanlarını tanıtıyor.

Farklılık oluşturmak için şehrin tarihi ve turistik yerlerinde keman çalmaya başlayan Ay, keman çaldığı anları ise sosyal medya hesaplarından paylaşıyor.

Ay’ın keman çaldığı anların görüntüleri sosyal medya kullanıcılarından büyük ilgi görüyor.

“Kastamonu’nun kültürel özelliklerini yansıtan yerlerde keman çalmaya özen gösteriyorum”

Müziğe küçük yaşlardan itibaren ilgi duymaya başladığını belirten Ay, “Müziğe olan ilgim çok fazla. Bu yüzden Kastamonu’nun kültürel özelliklerini yansıtan yerlerde keman çalmaya özen gösteriyorum. Ben, kemana Kastamonu Güzel Sanatlar Lisesi’nde başladım. Eğitimimi Güzel Sanatlar Lisesi’nde tamamladım. Küçüklüğümden itibaren müziğe olan ilgim çok fazlaydı. Sürekli keman dinliyordum ve zamanla da kemana olan ilgim daha da arttı. Şu anda Kastamonu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nde okuyorum.” dedi.

Ay, “Çanakkale türküsü Kastamonu’ya özgü bir türküdür. Ben de bu türküyü Cumhuriyetimizin 100. yılı sebebiyle Kurtuluş Savaşı’nda 3 dönem mezun veremeyen tarihi Abdurrahmanpaşa Lisesi’nde keman çalarak seslendirdim. Cumhuriyetimizin 100. yılı sebebiyle aynı zamanda Kastamonu Kalesi’nde ve Kastamonu Saat Kulesi’nde de keman çaldım. Cumhuriyetimizin 100. Yıl Marşı’nı çaldım. Benim için çok güzeldi. Bu yüzden Turizm Fakültesinden Hikmet Haberal hocama çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Kastamonu’yu seviyorum ve tarihi değerlerine katkı sağlamak çok hoşuma gidiyor”

Kastamonu’yu çok sevdiğini ve tarihi değerlerine katkıda bulunmaktan dolayı da çok mutlu olduğunu söyleyen Merve Ay, “Diğer şehirlerde de farklı üniversitelerde bölümler kazandım ama Kastamonu Üniversitesi ilk tercihim oldu. Çünkü Kastamonu’yu seviyorum ve buranın tarihi ile kültürel değerlerine katkı sağlamakta çok hoşuma gidiyor. Şu anda müzik öğretmeni olmak ve mezun olunca da bir an önce atanmak istiyorum. İnşallah keman virtüözü de olmayı hayal ediyorum. Umarım bu hayalimi gerçekleştiririm.” ifadelerini kullandı.