Kastamonu Üniversitesi'nde Nevruz Kutlamaları

Kastamonu Üniversitesi'nde düzenlenen Nevruz kutlaması renkli görüntülere sahne oldu.

  • 619
Kastamonu Üniversitesi'nde Nevruz Kutlamaları
TAKİP ET Google News ile Takip Et

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ’NDE NEVRUZ KUTLAMALARI

Kastamonu Üniversitesi’nde düzenlenen Nevruz kutlaması renkli görüntülere sahne oldu.
Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi bahçesinde boş alanda gerçekleştirilen etkinliğe, üniversitede eğitim gören yabancı ve Kırgız öğrencilerin yöresel dansları ve eğlenceleri damgasını vurdu. Kutlamalar öncesinde Kırgız öğrenciler Türk öğrencilerle birlikte gerçekleştirdikleri yöresel dans ve eğlenceler davetliler tarafından büyük alkış topladı. Kırgız öğrenciler, kendilerine has yöresel oyunlar oynayarak Nevruz kutlamalarına ayrı bir renk kattılar. Programda konuşan KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, bu tür etkinliklerin geleneksel hale getirilerek, her yıl üniversite bünyesinde yer almasını sağlayacaklarını söyledi. Aydın, Nevruz’un diğer milletlerde de kutlanmasının İslam kültürüyle birleştirdiğini gösterdiğini açıkladı. Aydın, burada da demir döverek kutlamaların açılışını yaptı.
Konuşmaların ardından Kırgız ve Türk öğrenciler, kendi ülkelerine ait yöresel dans, oyun ve eğlencelerini sergiledi. Kırgız öğrenciler, yaptıkları yöresel yemeklerini davetlilere ikram etti. Daha sonra Nevruz ateşi yakılarak kutlamalar başladı. İlk olarak ateşin üzerinden Rektör Seyit Aydın atladı. Rektör yardımcıları ve davetlilerle birlikte eğlenceye Kırgız ve Türk öğrenciler katıldı. Öğrenciler ayrıca ateş etrafında şarkılar söyleyerek dans etti.
KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ın Nevruz ateşi üzerinden atlamasıyla başlayan kutlamalar, gün boyu sürdü. Nevruz kutlaması, Türk Tarih Kulübünün öğrencilere pilav ve ayran dağıtımıyla son buldu.