Kastamonu'da İl Genel Meclisi'nde İkinci 'Noter' Vakası

İl Genel Meclisi Kasım ayı olağan toplantılarının ikinci birleşimi Mehmet Kayıkçı başkanlığında gerçekleştirildi.

  • 620
Kastamonu'da İl Genel Meclisi'nde İkinci 'Noter' Vakası
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu’da İl Genel Meclisi’nin dün yapılan oturumunda Çatalzeytin Yunus İlkokulu bahçesinde bulunan 40 metrekarelik alana kantin yapılması ile ilgili teklifin görüşülmesi sırasında kantinin daha önceden izin alınmadan yapıldığı ve işletmeye açıldığı ortaya çıktı.

İl Genel Meclisi Kasım ayı olağan toplantılarının ikinci birleşimi Mehmet Kayıkçı başkanlığında gerçekleştirildi. Dün gerçekleştirilen ikinci oturumda komisyon raporları ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ödenek aktarımı teklifi görüşüldü. Çatalzeytin Yunus İlk ve Ortaokulu bahçesinde bulunan 40 metrekarelik alanda kantin yapılması ile ilgili İl Özel İdaresi teklifi İl Genel Meclisi’nde ilginç diyalogların yaşanmasına neden oldu. Kantin yapılması için izin istenen alanda daha önceden kantinin yapıldığı ve işletildiğinin ortaya çıkması üzerine Başkan Mehmet Kayıkçı, “İkinci noter vakası ile karşı karşıyayız. Eğitim kurumlarına yapılacak olan çalışmalara karşı değiliz. Bu tür çalışmalarda çalışma yapılmadan önce mutlaka izin alınması gerekir" dedi.

İl Genel Meclisi MHP Grup Başkanı Mehmet Çıvgın ise yaşanan durumun eğitim açısından değil, genel açıdan düşünülmesi gerektiğini ifade ederek her kurumun meclisin onayını almadan yaptıkları bu tür çalışmaların meclisin saygınlığına, işleyişine müdahale olduğunu söyledi.

Ormanı Koruma ve Erozyonu Önleme Komisyonu tarafından hazırlanan orman emvallerinin nakliyesi sırasında grup köy yollarının bozulduğu yönünde hazırlanan raporu okuyan Azdavay meclis üyesi Fahrettin Cebeci ise, “Yolların bozulması sorunu sadece il özel idare olarak bizim sorunumuz değildir. Ulaşım noktasında yaşanan aksaklıklar nakliye işini zorlaştırıyor. Bozulan yolların yapımı, onarımı noktasında mutlaka Orman Bölge Müdürlüğü ile görüşülmeli ve bozulan yolların tamiri için destek olunmasını istemeliyiz” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından Ormanı Koruma ve Erozyonu Önleme Komisyonu tarafından hazırlanan oy birliği ile kabul edilerek İl Özel İdaresi’ne ve Orman Bölge Müdürlüğü’ne gönderildi. Kastamonu merkez ve ilçelerde eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdüren okulların bakım onarım giderlerinin karşılanması için 87 bin TL ödenek aktarılması yönündeki Milli Eğitim Müdürlüğü teklifi oy birliği ile kabul edildi.

MUHAMMED KÖMEÇOĞLU (İHA)